" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


רפלקסולוגיה וטיפול בחולי טרשת נפוצה

מאת שרית טהורי

לימודי רפלקסולוגיה- טיפול בטרשת נפוצה

מדי שנה יוצאים סטודנטים ובוגרים של מגמת לימודי רפלקסולוגיה במכללת רידמן ליומיים התנדבות בבית קיי בנהריה, שם הם מטפלים בחולי טרשת נפוצה. שרית טהורי, מטפלת במסאז' שיקומי, הצטרפה אל המתנדבים ונדהמה מגודל ההטבה והשיפור שניכר במטופלים בד בבד עם תחושת ההעצמה למטפלים. בנוסף היא מספרת על שיטת הטיפול המשולב שפתחה וכיצד היא מסייעת לחולי הטרשת.

ברצוני לשתף אתכם בחוויה מעצימה מאוד שעברתי במשך יומיים של טיפול בחולי טרשת נפוצה.  בשנתיים האחרונות אני מצטרפת לקבוצת מטפלים ממגמת לימודי רפלקסולוגיה של מכללת רידמן המגיעים לטפל בחולי טרשת בבית קיי- בנהריה.

אני מטפלת במסז' שיקומי כבר שנים רבות ובמסגרת עבודתי אני מטפלת במקרים קשים: אנשים לאחר תאונות דרכים, מצבים ניווניים, כאבים במערכת השלד, פריצות דיסק ועוד. אמנם אני נוכחת בהטבה ובשיפור במצבם של המטופלים בקליניקה הפרטית שלי, אך המפגש הכה מעצים שחווינו במשך יומיים כאשר בכל יום טיפלנו בששים חולים, הראה באופן כה מדויק את השפעת הטיפול הרפלקסולוגי ושילובו עם המסאז' השיקומי. ההתרגשות וקריאות השמחה של חולה שלא חשה בידה כבר מספר שנים אשר לאחר טיפול והנעה בת עשרים דקות החלה לחוש בידה. חולה אחר, ישוב בכיסא גלגלים שאינו חש את כפות רגליו, לאחר נקישות מיוחדות על כפות הרגליים החל לחוש את אזור הכריות.

אני מאמינה בשיפור והטבה בכל מצב – גם הקשה ביותר. מתוך כך פיתחתי עבודה וטיפול משותף יחד עם רפלקסולוג. אנו מטפלים ביחד, וכוחו של הזוג התומך במטופל אחד הינו לאין שעור. הטיפול כולל טכניקות עיסוי והנעה המתמקדות על הגוף ועל כפות הרגליים. עבור חולי טרשת פיתחנו טכניקות המותאמות לעבודה עם תסמינים של מערכת העצבים המרכזית, לנזק הדלקתי הנוצר במעטה המיאלין של חוטי העצב.
בנוסף אנו מאבחנים את מצב השרירים והרקמות ומתאימים תרגילים של הפעלת הגוף הניתנים לתרגול בבית. מתוך נסיוננו הטיפולי, כדי ליצור שיפור משמעותי במצב הגוף יש להתמיד ולתרגל בבית. התרגילים שעליהם אנו ממליצים הינם שונים מאדם לאדם בהתאם למצבו.

מתוך ההתנסות שלנו בטיפול בחולי טרשת אנו יכולים להעיד על כמה שינויים:

1. חזרה לתחושה בגפיים  – אחד מהסימפטומים הנפוצים הינו איבוד תחושה בגפיים: יד, רגל. לאחר טיפול המכוון להעיר נוירולוגית את האזור, היד או הרגל מתחילים להתעורר וחוזרים לתחושה נורמלית.
הטבה נוספת – תחושת נימול קבועה שנעלמה לאחר סדרת טיפולים מאחד הגפיים.
2. כתוצאה מזרימה עצבית וזרימת דם טובה יותר אנו עדים לשיפור היכולת התנועתית.  שיפור ברגליים המאפשר יציבות גדולה יותר בהליכה או בעמידה, שיפור בשיווי המשקל. יש מקרים שכתוצאה מתרגול מתאים טווח התנועה משתפר משמעותית.
3. סימפטום שכיח נוסף הוא עייפות גדולה, ניתן להעיד על שינוי ברמת האנרגיה ובעייפות לאחר סדרת טיפולים. בטיפולים הראשונים העייפות לעיתים מתגברת אך לאורך זמן תחושת הערנות והוויטליות עולה, מצב הרוח עולה ומשתפר.
4. שיפור ביכולת הקוגניטיבית ובזיכרון.
5. שיפור בראייה, אנו מתמקדים בטיפול המשפר זרימה לפנים ולעיניים המשפר משמעותית את הראייה, זאת בנוסף לתרגילים מיוחדים לעיניים.
6. שיפור משמעותי במערכת העיכול, ביכולת להתפנות כראוי.
7. שיפור משמעותי בשליטה בשלפוחית השתן.

אנו רוצים להמליץ לכם על תרגיל שעובד על קואורדינציה שעוזר מאוד לחולי טרשת –

שב בכיסא והנע את כפות רגליך במעגלים קטנים מבלי להרימן מהרצפה. אחת בכיוון השעון והשנייה נגד כיוון השעון, נסה לא לאמץ את ירכך ואת האגן.
לאחר מספר דקות הוסף הנעת כפות הידיים – הנע את 2 ידייך במעגלים מעל כפות רגלייך, נסה לשמור על תנועה מקבילה כאילו כל יד מחוברת לכף רגל שמתחתיה בחוט בלתי נראה. לאחר שהצלחת לתאם תנועות אלו, הוסף להם תנועה נוספת. בעודך מניע את כפות רגלייך וכפות ידייך במעגלים סובב את ראשך במעגל.

 המחברתשרית טהורי, מטפלת במסאז' שיקומי בשילוב רפלקסולוגיה, מדריכת מטפלים בעבודת גוף וריפוי עצמי.