" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


רוזמרין – לא רק נגד כינים!

מאת גני שפרן

לימודי ארומתרפיה- רוזמרין לא רק לכינים!

לימודי ארומתרפיה מפגישים אותנו עם עולם שלם של תמציות אתריות. תמצית הרוזמרין "מפורסמת" כיעילה לטיפול בכינים, אך מסתבר שיש לה עוד סגולות מעניינות וחשובות: היא משפרת זיכרון לטווח קצר ומגבירה את יכולת המיקוד והריכוז שלנו. רוזמרין אם כן יעשה עבודה נפלאה לטיפול בבעיות קשב וריכוז. תערובת  של רוזמרין, אקליפטוס ולבנדר תשרה אווירה רגועה וניחוח נעים.

כל הורה לילדים קטנים מכיר את תכשירי השיער לטיפול בכינה הטורדנית. הרי אין תכשיר, שמפו, מרכך שקשור לכינים שלא מציין בגאווה את העובדה שהוא מועשר או מבוסס על רוזמרין.

אז נכון רוזמרין באמת עושה עבודה מצוינת בטיפול בכינים! בשטיפות של השיער ב"תה רוזמרין" או במניעה על ידי מריחת טיפה של שמן אתרי רוזמרין מאחורי כל אוזן של הילד לפני ההליכה לגן, לבית הספר, לצהרון וכו'.

אבל לתמצית נפלאה זו עוד שימושים רבים ומגוונים. ביוון העתיקה לדוגמא, היו ענפי הרוזמרין סמל לסטודנטים ולכן תמצית זו מוגדרת כ"שמן הסטודנטים". תמצית זו מזרימה דם לכיוון הראש ועל ידי כך משפרת זיכרון לטווח הקצר ומשפרת את יכולת המיקוד והריכוז. היא מומלצת מאוד לשימוש במבער בזמן למידה.

כאשר אנו עייפים היכולת שלנו "לסנן" רעשים וגירויים יורדת. דבר זה בולט במיוחד אצל אנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ADD או ADHD . ההסבר הפשוט הוא שישנה ירידה קלה של זרימת הדם למוח.
תרופות כדוגמת רטאלין הן תרופות מעוררות. היתרון בכך הוא בטיפול בהפרעה.

מנגד, החיסרון בשימוש בתרופות אלו הוא בתופעות הלוואי הרבות הנלוות אל לקיחת התרופה, כגון: דיכוי תיאבון, חוסר תקשורת, האטה בצמיחה ועוד.

בפן הנפשי מתלווה לעיתים תחושת תסכול של "איך כולם מצליחים ואני לא?", "אני פחות טוב מאחרים" וכו'. בנוסף, ההשפעה של התרופה על הגוף הינה כמו של סמי מרץ, דבר שמתיש את הגוף בשימוש לאורך זמן.

במצבי היפראקטיביות נשתמש ברוזמרין, לבנדר ואקליפטוס כדי לעורר את מערכת העצבים חזרה ולאפשר לגוף להאט את הקצב. 2 טיפות מכל אחד מהשמנים הללו במבער ובחדר תשרור אווירה רגועה יותר וכמובן ניחוח נעים. ניתן להכין תערובת של 20 טיפות מכל אחד מן השמנים בבקבוקון זכוכית כהה, ובעזרת פיפטה לטפטף טיפה או שתיים על דש הבגד של הילד כאשר הוא הולך לבית הספר.

חשוב לזכור שתמציות אתריות משפיעות עלינו ברמה הפיזית.

הרוזמרין אסור לשימוש לסובלים מלחץ דם גבוה ולנשים בהיריון בשליש הראשון.

יש להתייעץ תמיד עם ארומתרפיסט מוסמך לפני השימוש.

המחבר: גני שפרן, מרצה ללימודי ארומתרפיה ולעיסוי משולב במכללת רידמן, מטפל ובעל קליניקה פרטית.