" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


צמחי מרפא לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית

מאת חן חיים נחמיאס

לימודי הרבליסט קליני- טיפול בבלוטת הערמונית

מאמר זה, הלקוח היישר מתוך חוברת הלימוד של מגמת לימודי הרבליסט קליני המהווים אבן יסוד חשובה בלימודי נטורופתיה, סוקר מספר מחקרים אשר מצאו כי צמחי מרפא מסוימים אפקטיביים לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית. מדובר באחת מהבעיות הנפוצות ביותר בקרב גברים בגילאי חמישים ומעלה, אשר בד בבד עם תהליכי ההזדקנות הטבעיים גדלה בלוטת הערמונית שלהם ומשנה את צורתה ואת מרקמה. 

הגדלה שפירה של הערמונית |Benign prostatic hyperplasia              
 טיפול באמצעות צמחי מרפא | מתוך חוברת הלימוד לצמחי מרפא של מכללת רידמן            

                
רקע כללי:
בלוטת הערמונית (Prostate gland) היא בלוטה הלוקחת חלק בייצור נוזל הזרע הגברי. גודלה וצורתה מזכירים את פרי הערמון ומכאן שמה. הבלוטה נמצאת מתחת לשלפוחית השתן והיא עוטפת את צינור השופכה (Urethra). יחד עם התהליך הטבעי של ההזדקנות, בלוטת הערמונית גדלה ומשנה את צורתה ואת מרקמה, בדרך כלל בגילאי 50 ומעלה – ברמות שונות מאדם לאדם.
בתהליך זה מתפתחים ברקמת הערמונית גושים קטנים וככל שמספרם הולך וגדל, כך גדלה גם הערמונית. מעבר לגדילה עצמה, גושים אלו שונים במרקמם מרקמת הערמונית הבריאה, בכך שהם נוקשים יותר ומונעים את ההרפיה הנחוצה לשם זרימה חופשית של שתן, דרך צינור השופכה.
כהגנה מפני הטבעת הקשיחה המתהדקת סביב צינור השופכה, נמצאים שרירי השלפוחית ודרכי השתן, העטופים בסיבי מערכת העצבים הסימפתטית. מערכת זו של שרירים חלקים וסיבי העצבים השזורים בהם מקיימת את הטונוס הנכון של השופכנים, המבטיח שלא ייסגר לחלוטין צינור השופכה. בפועל, הפתולוגיה מתרחשת כאשר במקביל לשינויים בגודל וברקמת הערמונית, השרירים החלקים, העוטפים את צינור השופכה ושלפוחית השתן, נחלשים ומתנוונים אף הם. כך יוצא שצינור השופכה אינו עומד בפני הלחץ המתהדק עקב הגדילה של הערמונית סביבו. בנוסף, אין ביכולתם של שרירי שלפוחית השתן ליצור לחץ מספק על מנת לדחוף את נוזל השתן החוצה, דרך צינור השופכה המוצר.

תהליך זה מביא להופעת הסימפטומים הבאים:
• כמות שתן מופחתת בכל התפנות והתרוקנות לא מלאה של השלפוחית.
• זרימת שתן מקוטעת וחלשה.
• תכיפות במתן שתן.
• יקיצות במהלך הלילה על מנת לתת שתן (Nocturia).

בדרך כלל לא חשים בכאב וההגדלה של הבלוטה אינה ניכרת על פני השטח, שכן הבלוטה נמצאת עמוק בחלל הבטן. ההגדלה כשלעצמה אינה מזיקה, אך הסיכונים הכרוכים בכך עשויים להיות החל מזיהום בדרכי השתן (עקב שהייה ממושכת של השתן), דלקות וניוון מוחלט של שרירי שלפוחית השתן ועד לאי ספיקת כליות.

להמשך המאמר לחצו כאן>

המחבר: חן חיים נחמיאס, נטורופת והרבליסט קליני, מרצה במגמת לימודי הרבליסט קליני במכללת רידמן

© כל הזכויות שמורות למחבר ולמכללת רידמן.

כל המידע  במאמר זה אינו רפואי ואינו התוויתי ואין בו בכדי להוות המלצה רפואית.
יש להיוועץ עם רופא/מטפל לפני השימוש בתוספי  תזונה / צמחי מרפא / תכשירים מכל סוג שהוא.