" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


פרחי באך מגיל אפס- על תהליך בקיעת השיניים

מאת דיאנה לרנר

לימודי פרחי באך

תמציות פרחי באך יעשו עבודה טובה להרגעת התינוק המוטרד משיניו המבצבצות וההורים המודאגים. כל הורה זוכר (או שמא מעדיף לשכוח) את התינוק החמוד שלו בוכה וחסר שקט ללא כל סיבה נראית לעין בעוד הוא מנסה לנחש מה עובר עליו ומרגיש חסר אונים. החדשות הטובות הן כי בעזרת פרחי באך ניתן בהחלט להקל על התינוק ולהרגיע אותו.

חוויית האושר והחדווה של גידול התינוק מהולה בלא מעט רגעים של קושי.  אחד האירועים המאתגרים הן לתינוק והן לנו ההורים הוא תהליך בקיעת השיניים. התינוק החמוד שלנו חסר שקט ובוכה ללא סיבה נראית לעין ואילו אנו שמנסים לנחש מה עובר עליו מרגישים חסרי אונים. בקיעת שיניים יכולה להתחיל בכל גיל – בדרך כלל בין גיל שלושה לשישה חודשים. ככל שהתינוק קטן יותר בגיל – תהליך בקיעת השיניים עובר עליו בקלות רבה יותר, מכיוון שהחניכיים שלו רכות יותר ואי הנוחות כתוצאה מבקיעתן מורגשת פחות. עם זאת, למרבה הצער, כנראה שכל תינוק סובל ברמה מסוימת בתקופה רגישה זו- מי יותר ומי פחות. השיניים הראשונות שבוקעות הן ברוב המקרים השיניים הקדמיות העליונות או התחתונות, לרוב התחתונות.

תקופת הבקיעה מאופיינת כאמור בתחושת אי נוחות, חוסר סבלנות, אי שקט ומזג רע של התינוק כתוצאה מגירוי החניכיים ומהכאב. כמו כן ניתן למנות כמה סימנים אשר יכולים להעיד על תחילת תקופת הבקיעה:

• ריור יתר
• לחיים אדומות
• אי שקט ובכי ללא סיבה נראית לעין
• התינוק לא רגוע וקשה לנחמו
• התינוק לועס את אגרופיו
• ניתן לחוש במשהו קשה מתחת לחניכיים אדומות

כמובן שלעיתים עשויים להופיע כמה מהסימפטומים הללו עקב בעיות אחרות ולא כתוצאה מבקיעת שיניים, אך מאחר ולצערנו התינוק אינו יכול לדבר ולספר לנו מה בדיוק מטריד אותו, אנחנו צריכים לנסות ולשער מה עובר עליו.
החדשות הטובות הן כי בעזרת תמציות פרחי באך ניתן בהחלט להקל על התינוק ולהרגיע אותו בתקופה הלא נעימה הזו. ראשית רצוי לתת לו חפץ קשיח שעמו הוא יוכל לגרד את החניכיים- טבעות לבקיעת שיניים הן אידיאליות מכיוון שהן נוחות לאחיזה, אך ניתן להשתמש גם בפרוסת תפוח, נשיקת לחם או חתיכת גזר המגלים לתינוק עולם של מרקמים וטעמים.
בנוסף, רצוי לעסות בעדינות את החניכיים עם מעט RESCUE REMEDY (ארבע טיפות מדוללות במים) כמה פעמים ביום עד בקיעת השן.

תמציות פרחי באך נוספות המומלצות לתקופה זו:

IMPATIENS היא תמצית מעולה לדיכוי הגירוי ו-CHERRY PLUM תעזור מאוד לעיבוד השליטה הרגשית. שתי התמציות נמצאות ב-RESCUE REMEDY שתשרה רוגע כללי.

WALNUT התמצית להתמודדות עם שינויים חיונית גם היא בתקופה זו, בל נשכח כי בקיעת השיניים היא אבן דרך בתהליך ההתפתחות.

תמציות פרחי באך נוספות שיכולות לעזור בתקופה זו:

CHICORY אם התינוק "דביקי" ולא רוצה שישאירו אותו לבד.

BEECH לחוסר סבלנות כלפי השן "האיומה" שגורמת לכל כך הרבה כאב.

WILLOW אם התינוק אומלל ובוכה ללא הפסקה ודורש רחמים.

CRAB APPLE תמצית הניקוי – הרצון להיפטר מאי הנוחות המתגברת.

המחברת: דיאנה לרנר, נטורופתית .N.D ומומחית פרחי באך BFRP - www.facebook.com/diana :BFRP. אסיסטנטית בקליניקת הנטורופתיה של מכללת רידמן.