" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


עייפות או קריאה להתנקות

מאת דובב גלס

לימודי רפלקסולוגיה- עייפות או קריאה להתנקות

סיפורה של מטופלת בת ששים שהגיעה לטיפול רפלקסולוגי אצל דובב גלס והתלוננה על עייפות כרונית-  תופעה נפוצה מאוד בעולם המערבי. הרפואה הקונבנציונלית מונה גורמים רבים לעייפות וגם לרופא אין תשובה חד משמעית בהרבה מקרים לשאלה: "מה מעייף אותי?" כאן משתלבים היטב יתרונותיה של שיטת הטיפול הרפלקסולוגי המביא לשינויים דרמטיים המשפיעים על גופו ונפשו של המטופל. 

לפני מספר שנים נכנסה מטופלת בת 60 לקליניקה שלי והתלוננה על עייפות כרונית, שלא ברורה סיבתה. עוד התברר כי היא הולכת לישון בשעה תשע בערב וקמה בשמונה בבוקר, ללא ספק שינה ארוכה מאוד. היא נבדקה אצל הרופא והכל נמצא תקין. בתשאול שערכתי לה הסתבר, שהיא עולה למיטתה ומקשיבה לתכנית האהובה עליה ברדיו "ציפורי לילה", עד לסיום התכנית. הסברתי למטופלת, ששכיבה במיטה היא מנוחה ולא שינה, ואם היא ערה עד שתיים לפנות בוקר בוודאי שהיא עייפה באופן כרוני. המטופלת שמעה לעצתי, החלה להקליט את "ציפורי לילה" ומאז העייפות איננה.

עייפות היא דבר נפוץ מאוד בעולם המערבי. עקב שימוש בתאורה חשמלית התארכו שעות הערות על חשבון שעות השינה הטבעיות לאדם. גם המזון המתועש וזיהום האוויר מקשים עלינו לתפקד כראוי. למרות גורמים אלה, ניתן לעבור את היום באופן אנרגטי וללא עייפות אם רק נקשיב לגופנו ונתייחס למצבי העייפות ש"נופלים" עליו.

הרפואה הקונבנציונאלית מונה גורמים רבים לעייפות. הסיבות העיקריות הן: חוסר שינה, אכילה מרובה מדי, חוסר תזונה (בעיקר של ירקות ופרות), קשיי ספיגה של מזונות (הגוף מתקשה לפרק ולהפיק אנרגיה מהמזון), אכילה לא נכונה של סוגי מזונות רבים מדי יחד ובשעות מאוחרות ביום, חוסר שתייה, חוסר בוויטמינים ובמינרלים (בעיקר ברזל ו-12B) שנגרם עקב אכילת תזונה מתועשת, חוסר איזון הורמונאלי כמו בעיה בבלוטת התריס, סוכרת ולחץ דם גבוה, עודף משקל, דלקות כרוניות בגוף, נטילת תרופות, מצבי רוח ודיכאון, מחלות לב, מחלות נשימה, נשימה שטוחה וחסרה במשך היום שגורמת לפיהוקים מרובים וכן דום נשימה בלילה.

מתבלבלים מרוב גורמי עייפות? גם לרופא במקרים רבים אין תשובה חד משמעית לשאלה: "מה מעייף אותי?" כאן משתלבים היטב יתרונותיה של שיטת הטיפול הרפלקסולוגי. הרפלקסולוגיה היא שיטה טבעית עתיקה, המאבחנת ומטפלת באדם דרך כפות הרגליים שלו. ניתן לראות את כל איברי האדם, ולדעת איזה איבר מאוזן ואיזה איבר מבקש איזון. האיברים שצריכים איזון יטופלו בעיסוי נקודתי בכפות הרגליים. לטיפול הרפלקסולוגי היכולת "להזכיר" לאדם את הבריאות שלו, לגרום לו להקשיב לגופו. "איזון איבר" פירושו שהאיבר הספציפי שחווה טיפול, יכול לחזור לתהליך תפקוד תקין בכוחות עצמו בעזרת הרפלקסולוגיה. בכפות הרגליים של כל אחד מאתנו ניתן לראות חוסרי איזון גופניים, רגשיים ונפשיים ואף לטפל בהם.

מה קורה בטיפול? המטופל מגיע לסדרת טיפולים מתוך הבנה שהגוף צריך לעשות תהליך פנימי של ריפוי, בדגש על תהליך ולא על מפגש חד פעמי. בטיפול הראשון המטפל שואל את המטופל שאלות על הרגלי חייו ועל מערכות גופו כדי לקבל תמונת חיים מלאה. מן התשאול אפשר לדעת איך האדם מתפקד, אוכל, נח וישן. כמו כן ניתן לדעת באופן כללי איך האדם חש ומה היא רמת האנרגיה שלו. לאחר מכן מאבחן המטפל את כפות הרגליים של המטופל על מנת ללמוד ולהבין מהם האיברים שזקוקים לחיזוק. מכל הנתונים שנאספו, בונה המטפל הרפלקסולוגי, דרך טיפולית ייחודית למטופל על פי מצבו. הטיפולים יכללו בדרך כלל גם לימוד דרכי הרפיה להפחתת לחץ, הדרכה ותרגילי נשימה. הטיפים הללו יינתנו למטופל כשיעורי בית על מנת לשנות ולהיטיב עם הרגליו.

הטיפול הרפלקסולוגי מביא לכמה שינויים דרמטיים המשפיעים על גופו ועל רוחו של המטופל: א. הרפיה ושחרור ב. הזרמת דם ג. ניקוי לימפטי ד. איזון של איברי הגוף ה. שינוי אנרגטי ורגשי ו. שיפור הספיגה של המעיים.
כוח המשיכה והמרחק מהלב גורמים לשקיעת פסולת רבה ברגליים ולגוף קשה להתנקות. העיסוי והניקוי של כפות הרגליים מזרים ומחיה את כל הגוף וכך ללא התערבות חיצונית ובריפוי טבעי של הגוף הוא מתגבר ומנצח את העייפות.

יש פלא בטיפול הרפלקסולוגי, אנשים מתחברים לתחושת המגע ולהרפיה והגוף נזכר בבריאות הטבעית שלו. אנשים מצליחים לשנות את התנהגותם ואת ההרגלים שלהם, והעייפות הגדולה שליוותה אותם הולכת ונעלמת.

המחבר: דובב גלס, מטפל ומורה בכיר במגמת לימודי רפלקסולוגיה של מכללת רידמן