" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


נחיתה רכה עם ארומתרפיה – התמודדות עם ג'ט לג

מאת רחלה בוגין

לימודי ארומתרפיה

לימודי ארומתרפיה מכינים אותנו לטפל בקשת של מחלות ושל בעיות –  אפילו לתופעת הג'ט-לג ארומתרפיה יכולה בהחלט לסייע לנו. כשאנחנו עוברים בין ארצות ובין אזורי זמן מערכות הגוף שלנו הקשורות לשעון הביולוגי יוצאות מאיזון ומשתבשות. חלה בוגין, ארומתרפיסטית בכירה, מביאה בפנינו אוסף של טיפים הן לשעת הטיסה והן לנחיתה שיקלו עלינו להתאושש ולחזור לעצמינו במהרה.

מדוע אנחנו סובלים מעייפות כה קשה כשאנחנו נוחתים מטיסה ארוכה? תופעת הג'ט לג (יעפת בשפה העברית) מתרחשת עקב המעבר המהיר בין הארצות, בין אזורי הזמן, המשבש את המקצבים הפנימיים של הגוף שלנו. המערכות האחראיות על ניקוי הגוף (הכבד, הכליות) והמערכות הקשורות לשעון הביולוגי שלנו יוצאות מאיזון ומשתבשות כששעות השינה והערות שלנו מתבלבלות. ארומתרפיה מסייעת לנו להתמודד עם העייפות, להתאושש ולחזור לעצמנו מהר יותר.

הרי לכם כמה טיפים נהדרים לזמן הטיסה ולאחריה:

ארומתרפיה במהלך הטיסה:

- אחת לשעה כדאי לחכך את כפות הידיים זו בזו, בעיקר את קצות האצבעות. הדבר גורם לאיזון של שני צדי המוח ומקל עלינו להתמודד עם שינויים.

- קחו אתכם למטוס בקבוקון של שמן אתרי תפוז ולפחות אחת לשעה הריחו אותו בחמש שאיפות ארוכות ועמוקות. (מותר להעלות למטוס בקבוקונים של שמנים אתריים בנפח 10 מ"ל). הדבר יאפשר לכם לנשום עמוקות באוויר הכלוא של המטוס.

- קומו מספר פעמים במהלך הטיסה, חלצו עצמות והזרימו דם לרגליים. ישיבה ארוכה ללא תנועה איננה טבעית ואיננה בריאה לנו.

- הקפידו לשתות הרבה מים והימנעו מהתייבשות. הנוזלים חשובים לתפקודן התקין של כל המערכות בגופנו.

ארומתרפיה עם הנחיתה:
- שלפו שוב את בקבוקון שמן התפוז שלקחתם אתכם למטוס, פתחו אותו מדי פעם וקחו ממנו חמש שאיפות עמוקות. שמן התפוז מעמיק את הנשימה שלנו וממלא אותנו באנרגיה.

- האמבטיה מרפה את השרירים ומשחררת מתחים-טבלו בה למשך עשרים דקות וטפטפו פנימה את השמנים הבאים:
בבוקר – מטפטפים בכף שמן שקדים טיפה אחת מנטה, 3 טיפות אשכולית, 3 טיפות ארז אטלס, 3 טיפות פטשולי.
בערב – מטפטפים בכף שמן שקדים 3 טיפות לבונה, 3 טיפות תפוז וטיפה אחת לבנדר.

- השתדלו ללכת יחפים על אדמה/ דשא/ שפת ים/ חורשה/ יער במשך עשרים דקות- זוהי הדרך היעילה והמהירה ביותר לטיפול בג'ט לג. הליכה זו מקרקעת אותנו, מחברת אותנו למקצב של האדמה, לשעון המקומי ומאזנת את הגוף שלנו.

- השתמשו בשמנים שיחברו אתכם עם השעון המקומי: אם נחתתם בשעות היום השתמשו בשמנים ממריצים ומעוררים: בכפית שמן שקדים מטפטפים טיפה אחת של שמן אתרי מנטה, טיפה אחת של שמן אתרי אשכולית, שתי טיפות שמן אתרי ארז אטלס. את תערובת השמן הזו נמרח על כפות הרגליים, טיפה על אזור הסרעפת ועל פנים האמות. אם נחתתם בשעות הלילה השתמשו בשמנים מרגיעים, שיעזרו לגוף שלנו להאט את הקצב, להעמיק את הנשימה, להגיע לשלווה עמוקה שתאפשר לנו שינה עמוקה בעזרתה גופינו יתאפס. השמנים שנבחר: טיפה אחת שמן אתרי לבונה, טיפה אחת שמן אתרי תפוז וטיפה אחת שמן אתרי לבנדר בכפית שמן שקדים. את התערובת נמרח על כפות הרגליים, פנים האמות והעורף.

שימו לב: חשוב מאוד להשתמש בשמנים טהורים מאיכות גבוהה – מומלץ לרכוש אותם דרך ארומתרפיסטים המשתמשים בשמנים באיכות המתאימה לטיפול.

 המחברתרחלה בוגין, אשת מקצוע ידועה בתחום של ארומתרפיה כ-25 שנה. מרצה בכירה במכללת רידמן בתחומים של לימודי רפואה טבעית, לימודי ארומתרפיה.  יועצת, מדריכה ומטפלת. בעלת "רחלה ארומתרפיה"– חברה המספקת שמנים טהורים בדרגה טיפולית הגבוהה ביותר למטפלים: http://rachela.co.il/