" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


מהי נטורופתיה (רפואה טבעית)?

מאת מערכת האתר

לימודי נטורופתיה - מהי נטורופתיה

נטורופתיה (רפואה טבעית) היא שיטה טיפולית המבוססת על כוחות הריפוי של הטבע. נטורופתיה מבוססת במהותה על הגישה ההוליסטית, אשר לפיה יחפש הנטורופת את הסיבה למחלה באמצעות הבנת הגוף, הנפש והרוח של האדם ויטפל בשורש הבעיה ולא בסימפטום לה. לימודי נטורופתיה אורכים כארבע שנים אשר בסיומם תהיו למרפאים הבקיאים במגוון של טכניקות ושל כלים טיפוליים טבעיים-הוליסטיים.

נטורופתיה התפתחה מהרפואה הטבעית, המסורתית שהייתה קיימת משחר הימים וכיום היא משלבת בתוכה ידע מדעי מודרני. נטורופתיה בגרסתה המודרנית ניתן למצוא באירופה של המאה ה-18 וה-19 שם טיפלו באנשים באמצעות תזונה בריאה, אוויר צח, אור, מים וצמחי מרפא. אולם עקבות לשורשי הפילוסופיה של הרפואה הטבעית נמצאות עוד הרבה קודם לכן אי-שם לפני הספירה בבית הספר לרפואה של היפוקרטס שנחשב לאבי הרפואה המערבית. היפוקרטס ‏(460-377 לפנה"ס) האמין כי בטבע עצמו קיים הריפוי וכי שם יש לחפש את המזור. המושג "Vis Medicatrix Naturae" – "הכוח המרפא של הטבע" הורה על יכולתו של הגוף לרפא את עצמו.

ואכן, נטורופתיה ממוקדת בשתי מטרות עיקריות:

1. לתמוך ביכולות הריפוי הקיימות באדם באופן טבעי ובכך לסייע לו בדרכים עדינות לרפא את עצמו. ההנחה היא כי מרבית מצבי החולי ניתנים לתיקון באפיקים טבעיים ועל פי חוקי הטבע – על פי החוכמה הטבועה בגופו של כל אדם ואדם. הנטורופת – המרפא הטבעי – "מנצח" על כך על ידי סיוע לחולה ועל ידי מתן ייעוץ בריאותי המתאים לאדם בבעייתו.

2. לעודד ולהעצים אנשים לבצע שינויים הכרחיים באורח חייהם כדי לשמור על בריאותם. הנטורופת נותן גם ייעוץ והכוונה של ערכים ומידות טובות באורח חיים בריא, ברוח המושג שטבע הרמב"ם – על הצורך "להתמיד בהנהגת הבריאות" ("רפואה מונעת" – בתפיסה המערבית). כך שהנטורופת הוא גם מחנך ומורה דרך לחיים בריאים.

נבעידן בו הטכנולוגיה מתקדמת, רמות הזיהום הסביבתי גבוהות, התזונה לקויה, ומצבים של מתח וסטרס תופסים מקום נכבד בחיים, קיימת חשיבות רבה לנטורופתיה המיישמת שיטות טבעיות של ריפוי במגוון של כלים וטכניקות בלתי מזיקות, בטוחות לשימוש ויעילות. נטורופתיה מטפלת הן בבעיות אקוטיות ומידיות והן בבעיות כרוניות הנפוצות במיוחד בחברות מודרניות, כגון: סוכרת, מחלות לב, תשישות כרונית, אסטמה, השמנת יתר, אלרגיות ועוד. כל זאת תוך שימת דגש על מניעת מחלות ועל חינוך המטופלים לאורח חיים בריא.

נטורופתיה היא גישה טיפולית שלמה. ומכאן שלימודי נטורופתיה דורשים התעמקות והרחבה הכרוכים בהשקעת זמן ומאמץ בלימוד וביישום תחומי הידע השונים, המרכיבים את השכלתו הרחבה של הנטורופת. לימודי נטורופתיה אורכים כארבע שנים אשר בסיומם תהיו למרפאים הבקיאים במגוון של טכניקות וכלים טיפוליים טבעיים-הוליסטיים שאותם תוכלו לשלב בעבודתכם: תזונה על גישותיה השונות, צמחי מרפא, שמנים אתריים-ארומתרפיים, תמציות פרחי באך ותמציות אחרות מן הצומח, שיטות אבחון בדרכים טבעיות (למשל אירידולוגיה), טכניקות של ריפוי במגע ועוד.  כיום יותר ויותר נמצא את הנטורופתיה משולבת בתוך מוסדות הרפואה הקונבנציונאלית, ולפיכך חשוב להדגיש כי סל הכלים של הנטורופת חייב לכלול גם ידע מעמיק ומקיף ברפואה המערבית.

להלן הרחבה על כמה מתחומי הידע הכלולים בתוך לימודי נטורופתיה:

תזונה טבעית

רפואת צמחי מרפא מערביים (הרבליסט קליני)

אירידולוגיה

ארומתרפיה

דמיון מודרך

פרחי באך