" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


מהי הומאופתיה קלאסית?

מאת אליה און

לימודי הומאופתיה קלאסית- מהי הומאופתיה?

הומאופתיה קלאסית היא שיטת ריפוי שבה נעשה שימוש במנות מזעריות של תרופות הומאופתיות (רמדיז) המכוונות להעצמה של כח הריפוי הטבעי המצוי בכל אדם ואדם. התאמת הכנות מיוחדות אלו (הרמדיז) לחולה נעשית בהתאם לחוק הנקרא "חוק הדומה".

המילה הומאופתיה מקורה ביוונית ופירושה הומאו=דומה, פתיה=מחלה או סבל.  כך, הומאופתיה פירושה "לטפל בעזרת תרופות המסוגלות לייצר השפעה דומה של חולי או סבל אצל אדם בריא".

על פי "חוק הדומה", תרופה יכולה לרפא אדם חולה אם היא מסוגלת לייצר את אותם תסמיני מחלה אצל אנשים בריאים. לדוגמא, כאשר חותכים בצל, העיניים צורבות, דומעות, יכולים להופיע נזלת והתעטשויות. במקביל, במצב של הצטננות או התקף אלרגיה המתבטא בעיניים צורבות, דומעות, נזלת והתעטשויות, התאמה של מנה מזערית מדוללת ומורטטת אשר הוכנה מבצל אדום, תסייע לכח הריפוי הטבעי לרפא את התקף האלרגיה.

חוק טבע זה היה מוכר לבני האדם לפחות מתקופתו של היפוקראטס היווני (400 לפני הספירה) אך היה זה הרופא הגרמני סמואל האנמן אשר באמצע המאה ה-18 ניסח את התורה. מאז נפוצה ההומאופתיה בכל העולם המערבי ובמאה השנים האחרונות גם בתת-יבשת הודו.

התאמת הרמדי (תרופה שאותה מכינים ברוקחות הומאופתית) לכל מקרה ומקרה של יציאה מקו הבריאות היא מלאכתו של ההומאופת. ההומאופת מסתכל על קשת רחבה של תסמינים אצל המטופל כמו גם על מאפיינים נפשיים ועל נסיבות חייו.  הכלים המצויים בידיו של ההמואופת מאפשרים לו לראות הקשרים עמוקים בין נסיבות חייו של האדם לבין יציאתו מקו הבריאות. הטיפול ההומאופתי מכוון, אם כך, לאותם מקומות פנימיים ועמוקים אשר מלכתחילה מאפשרים את הופעת התסמינים. התערבות הומאופתית מדויקת ברמה של אותן מערכות עמוקות, מעצימה את כח הריפוי הטבעי של אותו פרט וכך מעניקה לאדם יכולת התמודדות משופרת עם מצבי יציאה מקו הבריאות.

לכל אחד מעשרה אנשים הסובלים מכאבי פרקים או מיגרנות יותאם רמדי שונה, וזאת בהתאם לנסיבות יציאתו מקו הבריאות של כל אחד ואחד, בהתאם לאופי הכאב ובהתאם  לפרטים נוספים שאותם לומד ההומאופת מסיפורו של המטופל.

הומאופתיה קלאסית, המפעילה את כח הריפוי הטבעי בהתאמה לכל אדם ואדם, היא תרפיה רבת עוצמה ומאפשרת גישה לשורה ארוכה של מצבי חולי המתבטאים בגופו או בנפשו של האדם. בהומאופתיה אין מפרידים בין תופעות הגוף והנפש. נהפוך הוא, ההומאופת מיומן בהתבוננות במכלול הרחב המאפשר לו להתאים את הרמדי המדויק עבור כל פרט ופרט. הטיפול ההומאופתי מאפשר לאדם לעבור תהליך עמוק של הבראה הבא לידי ביטוי גם בתלונה שאיתה הוא מגיע מלכתכילה וגם במערכות גוף/ נפש נוספות.

המקצוע הומאופתיה קלאסית מזמן מפגש רב עוצמה עם מטופלים במצבי חיים שונים ומגוונים והופך את ההומאופת לשותף לדרך ריפוי מרתקת. מיומנויות ההומאופת כוללות יכולת תצפית חדה, יכולת הקשבה עמוקה ועיבוד נתונים עדין ומדויק.

מגמת לימודי הומיאופתיה קלאסית בניהולו של ד"ר חיים רוזנטל על צוות המרצים האיכותי שלה פעלה במסגרות אחרות בטרם הגיעה למכללת רידמן ולמעשה היא קיימת מאז הוקמה בשנת 1989 ע"י ד"ר רוזנטל תחת השם "ביה"ס הישראלי להומיאופתיה". מגמה זו אם כן היא הוותיקה, הגדולה והמובילה בישראל והראשונה שהוכרה ע"י האגודה הישראלית להומיאופתיה. מרבית ההומיאופתים המובילים הפועלים כיום בישראל הם בוגריה של מגמה זו.

על צוות ההוראה במגמה ללימודי הומאופתיה קלאסית של מכללת רידמן, בהנהלת הד"ר חיים רוזנטל, נמנים הומאופתים מהטובים ביותר הפועלים כיום בישראל. הצוות עובד יחדיו שנים ארוכות בגיבוש מסלול ההכשרה על מנת ליצור סביבה תומכת ללימוד וריפוי הומאופתי תוך העצמה והתפתחות מקצועית ואישית של כל סטודנט.

מסלול ההכשרה של הומאופתים במגמה ללימודי הומאופתיה קלאסית של מכללת רידמן הוא מסלול ההכשרה הרב-שנתי הוותיק בישראל.

המגמה שמה דגש על אינטגרציה בין הלימוד התיאורטי לבין המפגש הקליני. מדיניות המגמה היא לעודד כישורי עבודה יעילים משלב מוקדם של הלימודים ולפיכך פיתחה תוכנית צפייה קלינית שבה משתלבים הסטודנטים כבר משנה א'. תוכנית זו מקדמת את בוגרי המסלול ומכינה אותם לבשלות בעבודתם הקלינית העצמאית לעתיד לבוא.

המחברת: אליה און RChom, מוותיקי ההומאופתים בישראל, פועלת בקליניקה פרטית ברמת השרון, מנחה סטאז'רים בשלב ההכשרה הקלינית ומרצה במגמת לימודי הומאופתיה קלאסית במכללת רידמן.