" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


לימודי רפלקסולוגיה- מהם?

מאת מערכת האתר

לימודי רפלקסולוגיה- מהי רפלקסולוגיה

לימודי רפואה טבעית בכלל ולימודי רפלקסולוגיה בפרט פותחים צוהר להבנת הגוף והנפש והופכים לנכס לכל החיים לאורח חיים בריא ולהבנת הקשר בין נבכי הנפש לבריאות הגוף. רפלקסולוגיה היא אחד מטיפולי המגע ההוליסטיים המבוקשים ביותר. רפלקסולוגיה היא אחת משיטות הטיפול המוערכות בתחום הרפואה הטבעית בשל יכולותיה המרשימות לאבחן ולטפל בבעיות פיסיות ולאבחן את מבנה אישיות הנפש.

הרפלקסולוגיה, בדומה לשיטות טיפול הוליסטיות אחרות, מתייחסת לגוף כאל מכלול שלם ומאמינה כי אין להפריד בין הגוף והנפש. מכאן שהמטרה ברפלקסולוגיה היא לאבחן את מקור הבעיה, שהוא לעתים נפשי, ולאו דווקא להתמקד בסימפטומים הגופניים שלה. כמו כן נותנת הרפלקסולוגיה מענה מרשים לבעיות רבות הכרוכות בהקשרים בין בעיות רגשיות, מתח נפשי ובעיות פיסיות, וכן מטפלת ביעילות רבה במחלות כרוניות.

כשמחפשים מתי והיכן נולדה שיטת הרפלקסולוגיה נראה כי נגיע לאדם הראשון. האדם בנוי כיחידה תפקודית אחת, בעלת כוחות ריפוי והתחדשות. האינסטינקט הטבעי הראשוני שלנו הוא לטפל בעצמנו ולהצליח לשרוד.
כשאנו מתבוננים בהתנהגות של אדם הסובל מכאב נראה כי באופן אוטומטי הוא ילחץ או יעסה את המקום, כשכואבת לתינוק הבטן נראה את אימו מניחה את ידה על בטנו ומעסה אותה. כשאנו עייפים אחרי יום מאומץ או שעות של ריקודים בערב חוויתי אנו מתיישבים ומעסים את כפות רגלינו.

את העדויות המתועדות הראשונות ניתן למצוא בתחריט ממצרים העתיקה, בערך בשנת 2,300 לפנה"ס. בתחריט רואים מטפל ומטופל, הטיפול נעשה בכפות הרגליים. בכתב החרטומים שמופיע על התחריט כתוב: "אל תכאיב לי" והמטפל עונה "מעשיי יגרמו לך לשבח אותי".

פריצת הדרך לשיטת הרפלקסולוגיה נוצרה במאה הקודמת כשד"ר פיצ'גרלד, רופא אף אוזן גרון מקונטיקט, ארה"ב, התוודע לרפואה הסינית.
הסינים התייחסו לבריאות ולמחלה בשפה "שונה". הם ראו את האדם כמכלול שלם שכל מרכיביו משפיעים האחד על השני ובונים מערכת חיים הרמונית מאוגדת אחת שבה זורמת אנרגיית חיים – צ'י . צ'י הוא אנרגיה ויטאלית, כוח חיים הנמצא בכל אדם. כשאדם חולה או במצבי STRESS יש לאדם פחות אנרגיה לתפקודי הגוף, תהליך מתמשך של חוסר אנרגיה מקשה על הגוף להחלים. כחלק מהטיפול הרפלקסולוגי מעביר המטפל כוחות צ'י החסרים למטופל דרך ידיו.
מושג נוסף שאליו התוודע ד"ר פיצג'רלד  מהרפואה הסינית הוא – מרידיאנים – קווי זרימת אנרגיה המובילים אנרגיה מכפות הרגליים ועד לראש. ניתן לטפל בכפות הרגליים ולהשפיע על הגוף כולו.

ד"ר פיצ'גרלד וממשיכת דרכו, יוניק אינגהם, בנו את יסודות הרפלקסולוגיה המוכרת היום. הם מיפו את עשרת המרידיאנים בכפות הרגליים המשפיעים מכפות הרגלים אל כל הגוף. בשלב השני הם מיפו את האיברים על כפות הרגליים ומאז ישנה מפה מדויקת של כל הגוף על כפות הרגליים.
מאז ועד היום נוספים לרפלקסולוגיה עוד ועוד טכניקות עבודה וכלי איבחון.
בשנים האחרונות נעשים מחקרים ברפלקסולוגיה בשילוב עם הרפואה הקונבנציונלית, כך שניתן כבר לראות הוכחות מדעיות ליעילותה של שיטה מדהימה זו.

לימודי רפלקסולוגיה – למה זה ממש כדאי לכם?

•  להיות רפלקסולוג משמע להתחבר לתכונה הנשגבת ביותר באדם – המוכנות להעניק, לעזור ולרפא.

•  רפלקסולוגיה היא מקצוע מגע  (דרך כפות רגליים וידיים) הנעזר באנרגיה הקיימת בכל אדם. מטפלי הרפלקסולוגיה לומדים כיצד לתעל ולהעצים יכולות אנרגטיות אלו בטכניקות שונות, העוזרות לא רק למטופל אלא גם למטפל עצמו.

•  רפלקסולוגיה היא טיפול מגע שאינו אינטימי ועם זאת עוצמתי, היא מעניקה תמיכה רגשית לצד טיפול בבעיות פיסיות ולכן היא כל כך מבוקשת.

•  מקצוע הרפלקסולוגיה הוא מהמקצועות הנדרשים ביותר במדינת ישראל, ותחום שניתן לעבוד בו הן כשכיר והן כעצמאי.

בהיותה של הרפלקסולוגיה שיטת ריפוי טבעית, מהווים לימודי רפלקסולוגיה בשנים האחרונות חלק אינהרנטי של לימודי נטורופתיה, והם נלמדים שלוש שנים עד לתואר רפלקסולוג מומחה. בעוד שהנטורופתיה מתמקדת בריפוי דרך מזון ותוספי תזונה, מתמקדת יכולתה של שיטת הרפלקסולוגיה, באמצעות כפות הרגליים והידיים, בחיזוק המערכות בגוף, בשינוע נוזלי הגוף כך שתהיה הזנה טובה לתאים ובהוצאת מהירה ויעילה יותר של פסולת מן הגוף. לפיכך השילוב בין נטורופתיה ורפלקסולוגיה נותן מענה עוצמתי ליכולת ההחלמה. כמובן שבמכללת רידמן קיימת גם אפשרות של לימודי רפלקסולוגיה במגמה נפרדת ומורחבת בפני עצמה ולא כחלק של לימודי נטורופתיה- בהתאם לבחירתו האישית של כל סטודנט וסטודנט.