" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


לימודי איורוודה

מאת מערכת האתר

לימודי איורוודה- מהי איורוודה

בהיותה רפואה טבעית הודית עתיקת יומין, מהווה האיורוודה את אחת ממגמות הלימוד הייחודיות המוצעות כיום למתעניינים בעולם הרחב והמרתק של לימודי נטורופתיה. "איורוודה" היא מילה בשפת הסנסקריט, השפה ההודית הקדומה. המילה "איור" משמעה חיים והמילה "וודה" היא ידע. לימודי איורוודה הם פתח לעולם ששורשיו נעוצים בהודו העתיקה ומעסיק כיום את עולם הרפואה המערבית המודרנית בטיפול, בלימוד ובמחקר.

 האיורוודה היא רפואה טבעית שהתפתחה בהודו במהלך אלפי שנים וכשמה כן היא – ידע החיים! בהיותה רפואה טבעית היא נלמדת במכללת רידמן במסגרת ביה"ס לרפואה טבעית הן כמגמה מורחבת ומעמיקה בפני עצמה והן כחלק ממסלול חדש וייחודי בתוך לימודי נטורופתיה.

מזה חמשת אלפים שנה האיורוודה היא לעזר לאנושות בריפוי ובשמירה על בריאות מאוזנת. בשנים האחרונות הגיעה מתנת האיורוודה גם למערב והחל עיסוק שלם סביבה – טיפול, לימוד ומחקר. רפואת האיורוודה כוללת בתוכה השקפה מיוחדת על האדם, על בריאות ועל חולי.

שתי מטרות ישנן  לאיורוודה: האחת-  הצעת דרכים לשימור הבריאות של הבריאים והשנייה היא כמובן דרכים לטיפול במחלות של החולים. האיורוודה עושה שימוש במגוון רחב של כלים: תזונה, אורח חיים, צמחי וחומרי מרפא, מינרלים, שמנים רפואיים רקוחים, פורמולות מסורתיות ומודרניות, טיפולי עיסוי מגוונים, טיפולי ניקוי, טיפול בנקודות אקופרסורה, יוגה תרפיה ועוד. לימודי איורוודה במכללת רידמן כוללים לימוד מעמיק והתנסות במגוון הכלים הללו.

לאיורוודה שיטות אבחון מגוונות, אשר גם הן נלמדות במסגרת לימודי איורוודה במכללת רידמן. ראשית האבחון הינה בראיון מפורט שבו נשאל האדם על חייו, בריאותו, ילדותו, מצבו הנפשי ועוד -  עד ליצירת התמונה המדויקת על מצבו הנפשי – גופני. לאבחון זה מתווספים אבחון ע"י דופק ולשון, עיניים, שיער, ציפורניים ועוד.
האיורוודה מתאימה לכל אדם בכל גיל. כל אדם עובר אבחון מעמיק ולאחריו מותאם טיפול ספציפי על פי הטבע המולד שלו, על פי אורח החיים שלו כיום, על פי חוסר האיזון או התלונות שלו ועל פי יכולתו. כמו כן, נלקחים בחשבון גם גורמים סביבתיים כמו מזג אוויר, עונה ואקלים.

שיתוף חוויית הבריאות ולעיתים החולי יחד עם אחריות מלאה של האדם למצבו ולריפויו, הבנת הקשר בין גוף ונפש והשפעת קשר זה על מצב הבריאות, ההבנה באינדיבידואליות של כל אדם ואדם, בייחודיות שלו ובייחודיות הריפוי שלו, הבנת הקשר בין אדם וטבע וההשפעות ההדדיות לריפוי ובריאות, הבנה עמוקה בדבר תהליכים פיסיולוגיים ונפשיים באדם, הבנת עולם החומרים, צמחי המרפא והמינרלים, הבנת החשיבות העליונה של אורח חיים בריא ותזונה בריאה ומותאמת לאדם -  כל אלו ועוד, העצימו את יכולתה של האיורוודה כרפואה גלובאלית, רפואה שלמה (הוליסטית), רפואה אשר מתקיימת לנצח.

תורת האיורוודה מתבססת על חלוקה לחמישה יסודות המרכיבים כל דבר חי או דומם בעולמנו. היסודות הם: חלל, אוויר, אש, מים ואדמה. חמשת היסודות מאופיינים באיכויות שונות, כמו – חום וקור, יובש ולחות, קלילות או כבדות ועוד. כל דבר בעולמנו מורכב מחמישה יסודות אלו ביחסים שונים, גם בני האדם. לכן, בכל אדם ניתן למצוא איכויות שונות בהתאם ליחסים השונים.

מתוך החלוקה לחמשת היסודות הכלליים, נוצרה אחת התאוריות החשובות ביותר באיורוודה והיא תורת הטרי-דושה. דושה היא מילה בשפת הסנסקריט, השפה ההודית הקדומה. פירוש המילה הוא – זה הנוטה לצאת מאיזון. דושה היא למעשה תיאור של ביו-אנרגיה, תיאור של איכויות ופעולות אשר מאפיינות את האדם. זוהי תורה המחלקת את כל היצורים החיים, על מרכיביהם והתפקודים שלהם לשלושה טיפוסים עיקריים, אך למעשה בכל אדם נמצאות כל שלוש הדושות הללו בהרכבים שונים, על כן לכל אדם הטיפוס האופייני לו על פי הרכב הדושות:

1. ואטה – טיפוסים אשר אצלם האלמנטים מרחב ואוויר דומיננטיים יותר.
ואטה היא הרוח, היא האנרגיה אשר אחראית בגוף על תנועה מכל סוג, היא השולטת במערכת העצבים, בהכרה.
•  מבנה הגוף של הטיפוס ואטה הינו צר וצנום יחסית, בעל משקל נמוך יחסית.
•  האיכויות העיקריות המאפיינות טיפוסים אלו הן: קור, יובש, קלות, חספוס, חוסר יציבות וחוסר סדירות.
•  תנועה הינה היכולת הבולטת ביותר בטיפוסים אלו ולכן יהיו מאופיינים בתנועה רבה ובמהירות (מעשית, מחשבתית ורגשית).
•  החושים הקשורים לאלמנטים מרחב ואוויר הם חוש המגע וחוש השמיעה. יש לצפות שחושים אלו יהיו חשובים ורגישים במיוחד.
•  דוגמאות לאבחון ואטה -  איכויות של קור ויובש יהיה ניתן לזהות בעור, את איכות הקלילות יהיה ניתן לזהות בנטייה למבנה גוף רזה, את חוסר הסדירות יהיה ניתן לראות בחוסר סימטריה באברי הגוף וחוסר סדירות בתופעות פיזיולוגיות שונות כמו – יציאות, תיאבון, מחזור ועוד.

2. פיטה – טיפוסים אשר אצלם יסוד האש יחד עם מים דומיננטי יותר.
פיטה הוא טיפוס האש, האש היא התשוקה, היא האיכות אשר מניעה תהליכים וגורמת לטרנספורמציה בגוף ובנפש, האש היא האומץ והסקרנות, היא המנהיגות והיכולות להתקדם ולשאוף לשיפור החיים.
•  מאופיינים באיכויות של חום, קלות (בינונית יחסית לואטה) ושמנוניות (בינונית יחסית לקאפה), אדמומיות, חדות ואינטנסיביות.
•  עיכול וטרנספורמציה היא היכולת הבולטת של פיטה דושה, זהו תפקידה העיקרי של הפיטה בגופנו. יכולת העיכול (פיזית, מנטאלית ורגשית) תהיה חזקה. יכולת זו תתבטא בנטייה לרציונאליות ולעיתים עודף ניתוח וחשיבה מבחינה מנטאלית. בפן הפיזי תתבטא בתיאבון גדול, אי יכולת לעמוד ברעב וכיבי קיבה.
•  החוש הקשור לפיטה הוא חוש הראייה. לכן, טיפוסים אלו ישימו דגש על מראה חיצוני ואסתטיקה, יתאפיינו בראייה חדה ובראייה רגישה שיכולה להתבטא גם בנטייה לבעיות עיניים.
•  דוגמאות לאבחון פיטה – איכות החום תתבטא ברגישות למזג אוויר חם, בחום פיזי של העור ובחום מזג. הלחות והקלות הבינוניים יתבטאו במבנה גוף בינוני, בהזעה ובשומניות של העור. החדות והאינטנסיביות יכולה להתבטא במבט חודר, בלשון חריפה או בנטייה להיות במרכז העניינים.

3. קאפה – טיפוסים אשר אצלם יסודות המים והאדמה חזקים יותר.
קאפה היא הטיפוס הכבד. קאפה יכולה להתבטא ע"י מים או אדמה, טיפוסי המים יהיו הזורמים והרכים, הרגשיים והאימהיים. טיפוסי המים יהיו מלאי לחות, שמנוניים בגופם. טיפוסי האדמה יהיו היציבים והנוקשים, יהיו הכבדים יותר ובעלי גוף גדול.
•  איכויותיהן האופייניות הן: כובד, לחות או שמנוניות, קור ויציבות.
•  התפקוד המרכזי של קאפה בגוף היא אחזקת הדברים יחדיו. טיפוסי קאפה נוטים להחזיק – גופנית, רגשית (נטייה להיאחזות) ומנטאלית (זיכרון טוב).
•  חוש הטעם וחוש הריח הם החושים המקושרים ליסוד המים והאדמה. חושים אלו של טיפוסי קאפה יהיו השימושיים ביותר והרגישים ביותר.
•  דוגמאות לאבחון קאפה – הנטייה לאחד דברים יחדיו ולכבדות תתאפיין בנטייה למבנה גוף מלא, באיטיות יחסית ובחיבור טוב לקרקע ולמציאות. הלחות והשמנוניות תבוא לביטוי בשיער, בעור, ביציאות. הקור יתאפיין ברגישות לקור ומאפיינים דומים לואטה בהקשר זה. היציבות תתאפיין במבנה גוף ואיברי גוף פרופורציונאליים, ביציבות פיזית כמו – שיווי משקל ובריאות וביציבות נפשית כמו יכולת התמדה מצד אחד אך גם נטייה לקיבעון.

מטרת האבחון האיורוודי היא לזהות בכל אדם את היסוד, הדושה והאיכויות האופייניות לו באופן כללי ובזמן ספציפי ולהן להתאים טיפול. האבחון מתבצע על ידי תשאול ועל ידי בדיקות גופניות שונות כמו – מדידת דופק, הסתכלות על הלשון ובחינת גופנית מדוקדקת – פרופורציות באיברי גוף שונים, כפות ידיים ורגליים, שיער, עור ועוד. לאחר האבחון, בוחר המטפל האיורוודי, מתוך קשת של כלים טיפוליים את הכלים המתאימים למטופל. מעבר לבריאות שלמה, מטרתו של המטפל האיורוודי היא להקנות למטופל כלים לשמור ולתחזק את בריאותו.

לימודי איורוודה – למי הם מתאימים?

לימודי איורוודה מתאימים לכל מי שנמשך אל לימודי רפואה טבעית לסוגיה ולמיניה השונים,  ולכל מי שחפץ במקצוע בתחום הרפואה המשלימה. לימודי איורוודה מתאימים לכל אדם אשר רואה את ייעודו בעזרה, בריפוי ובהדרכה לחיים בריאים ומאוזנים. האיורוודה מתאימה כמובן גם לאוהבים את  הודו ולמתרגלים ולשוחרי היוגה. לימודי איורוודה מהווים תחום צעיר בארץ והעוסקים בתחום, יהוו את השורה הראשונה של המטפלים בעתיד.

לימודי איורוודה במכללת רידמן מתקיימים ברמה אקדמית גבוהה יחד עם התנסות מעשית וחווייתית. בהיותה של הרפואה האיורוודית רפואה טבעית עמוקה ורחבה ביותר מציעה מכללת רידמן מגמה מורחבת ומעמיקה של איורוודה. מגמה זו מובילה את תחום האיורוודה בארץ, עם צוות מורים רחב, רופאים ומורים מהודו המתארחים כמה פעמים בכל שנה ושנה בכדי להעביר לסטודנטים ידע מעמיק, שיתוף פעולה עם מוסדות מכובדים לאיורוודה מהודו, ספרייה איורוודית ענפה, קליניקה לטיפולי איורוודה – מצוידת בכל ציוד הטיפול הנדרש למטפל איורוודה ותמיכה וליווי מצד המכללה. כיום בהודו לימודי איורוודה הם לימודים אקדמיים לכל דבר. המוסד הבכיר ביותר בהודו של לימודי איורוודה, אוניברסיטת ג'אמנגאר אשר בגוג'ראט, הוא אשר מנחה את מגמת לימודי האיורוודה של מכללת רידמן והוא שמלווה את כל התהליכים האקדמיים במגמה. בנוסף, פתחה מכללת רידמן לאחרונה גם מסלול לימודים ייחודי של לימודי נטורופתיה הכולל בתוכו חטיבת לימודים ברפואה ההודית – חטיבת לימודי איורוודה.