" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


הרפלקסולוגיה ככלי אבחון רב ממדי – בוהן קלובה

מאת רחל חודדוב

BOHEN

לימודי רפלקסולוגיה בפרט ולימודי נטורופתיה בכלל במכללת רידמן מבוססים על גישה הוליסטית המתייחסת לאדם כאל חלק מהמכלול השלם המקיף את חייו. בסדרת כתבות זו נדגים כיצד ניתן לאבחן את האדם על מכלול אישיותו הפיזית והנפשית באמצעות אבחון כפות הרגליים. בכתבה זו, הראשונה בסדרה, נתחיל בניתוח מצב של בוהן קלובה- אחת מהחסימות הבולטות לעין בכפות הרגליים.

במהלך השנים התפתחה שיטת הרפלקסולוגיה ויותר מכל כלי טיפולי אחר היא הפכה לשיטת טיפול רב ממדית הנותנת מענה מקיף וכולל לאדם במכלול השלם, ברמה ההוליסטית היוצרת את החיבור המלא בין גוף לנפש.  במסגרת לימודי רפלקסולוגיה כל חסימה בכף הרגל מנותחת בכמה ממדים. בכתבה זו נתחיל כדוגמא בניתוח של חסימה הבולטת לעין בכפות הרגליים –  הלוקס וולגוס- (hallux valgus), בעברית נקראת חסימה זו- בוהן קלובה.

 

259 150x150 הרפלקסולוגיה ככלי אבחון רב ממדי   בוהן קלובה

בתמונה: דוגמאות לבוהן קלובה

מדובר בפריקה של הפרק המחבר בין עצם הפלנגה בכף הרגל לבין העצם הראשונה של הבוהן בכף הרגל. במסגרת לימודי רפלקסולוגיה אנחנו לומדים כיצד אזור זה מקביל לחוליות הגב לחוליה c-7 . חוליה זו מעצבבת את בלוטת התריס, את הלב ואת חגורת הכתפיים. כשאנו, הרפלקסולוגים מתייחסים לחסימה זו

עלינו לקחת בחשבון את ההשפעות על הלב, על חגורת הכתפיים ועל בלוטת התריס וכמו כן את ההשפעות על היציבה הנוצרת בעקבות הפריקה של הפרק- יציבה דמויית קיפוזה חזית (kyphosis thoracica). מעבר לחסימות הפיזיות שנוצרות לכל חסימה יש גם השלכה על עולם הרגש, על ההתנהלות במצב העכשווי.

משמעות החסימה ברמה הפיסית-
116 150x150 הרפלקסולוגיה ככלי אבחון רב ממדי   בוהן קלובהיציבה כפופה המשפיעה על חגורת הכתפיים והצוואר. כתפיים שפופות קדימה היוצרת עיוות צווארי ולחץ על חוליות נוספות.
אפשרות לתפקוד לקוי של בלוטת התריס – משפיעה על קצב חילוף החומרים, מטבוליזם (אפשרות להשמנה, עייפות ומצב נפשי ירוד).
השפעה על תפקוד הלב –לא מחייב מחלה ממשית (זה תלוי גם בתורשה ובגנטיקה) אבל ייתכנו בעיות של קצב לב או קושי במאמץ.

משמעות החסימה ברמה הרגשית
יציבה כפופה –מעידה על אדם שהחיים כבדים עליו, מעין קורבן החי את החיים מתוך תחושת סבל ותחושת היותו לא אהוב.
בלוטת התריס- ירידה אפשרית בקצב חילוף החומרים גורמת למצבים של מעין דיכאון, ירידה ביכולות העשייה וירידה באופן טבעי בהערכה העצמית ובתחושת הביטחון לפעול. חגורת הכתפיים – תחושת עומס נפשי כבד. כאילו כל העולם על כתפיי ללא עזרה.
משמעות החסימה בהתנהלות בחיי היום יום היא התנהלות כבדה, עייפה ומלנכולית עם תחושה שהחיים כבדים וקשים. תפיסת העולם של אדם בעל הלוקסוולגוס היא של "אני קורבן בחיים, לא ממש אהוב ונתמך".

בוהן קלובה- הטיפול הרפלקסולוגי
במסגרת לימודי רפלקסולוגיה ניגש לטיפול בבוהן קלובה בכמה רמות ומתוך אמונה כי אכן זהו מצב בר שינוי. לכאורה נראה כי מצב זה הוא קבוע אך לא כך הדבר! שינויים ייתכנו עם סבלנות ובעזרת עבודה משולבת גם בהיבט הרגשי וגם בהיבט של שינוי תודעתי. ברמה הפיסית אנו מטפלים בעמוד השדרה ומתמקדים בחוליות הצוואר והחזה, בחגורת הכתפיים, בבלוטת התריס ובלב. בכף הרגל נטפל בשריר הקצר והתפוס הגורם לאצבע לנוע לכיוון האצבעות, מעין פיזיותרפיה לשרירי כף הרגל.
ברמה הרגשית נעודד בזמן העבודה על המקומות הללו את המטופל להאמין ולפעול למען התחושה של – "מגיע לי". נלמד את המטופל שלנו לנשום מלוא הראות ולשנות את הגישה לחיים מתפיסה של תבוסתנות וכבדות לתחושת שמחה והתרגשות.