" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


הפרעות קשב וריכוז – טיפול ותמיכה בצמחי מרפא

מאת רוני לוין

לימודי הרבליסט קליני- הפרעות קשב וריכוז

רוני לוין, מרצה ללימודי הרבליסט קליני במכללת רידמן, מציגה בפנינו את יתרונות הטיפול בצמחי מרפא לטיפול בבעיות קשב וריכוז. מתברר כי ישנם צמחים אשר כחלק מסגולותיהם המופלאות יכולים גם לשפר תהליכים קוגניטיביים כמו ריכוז וזיכרון והטיפול באמצעותם יכול להתלוות לטיפול בכל שיטה אחרת. הילדים והמבוגרים הנעזרים בצמחים אלו מסתגלים אליהם לרוב במהירות וללא תופעות לוואי. 

הפרעות קשב וריכוז הינן תופעות נפוצות מאוד היום ומתאפיינות בחוסר תשומת לב, קשיי ריכוז, קושי לסיים מטלות, חוסר הקשבה כאשר מדברים אל הילדים, איבוד חפצים, חוסר שקט בישיבה, דיבור נרחב ועוד. יש הבדלים בין הפרעות קשב והפרעות ריכוז, אולם לרוב הן יופיעו ביחד, ובמקרים רבים יופיעו במקביל ללקויות למידה כגון דיסלקציה, דיסגרפיה ועוד.

חשוב לזכור שהפרעות קשב וריכוז אינן מחלה! מחקרים אחרונים שנערכו מרמזים על כך שההפרעה קשורה לכך שמבנה מערכת העצבים של ילדים ומבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז שונה ממה שמקובל להתייחס אליו כנורמה.
בעבר אבחון הפרעות קשב וריכוז לא היה דבר נפוץ, וכתוצאה מכך ילדים ומבוגרים רבים לא אובחנו כלל. כתוצאה מהמודעות ההולכת וגדלה להפרעות קשב וריכוז, ישנן כיום שיטות רבות המטפלות בבעיה. בין השיטות- שיטת אלבאום, הומאופתיה, דיקור, פרחי באך, שיטות מגע שונות, ועוד.

לרפואת הצמחים יש יתרון גדול מאוד בכך שהיא יכולה להשתלב בכל שיטה נוספת. רפואת הצמחים מסתכלת על המטופל באופן שלם והטיפול אינו מתמקד רק בהפרעת הקשב אלא במספר מערכות רלוונטיות למטופל.
התאמת הטיפול הצמחי לכל מטופל עוזרת לצמצום תקופת ההסתגלות לצמחים, ומרבית המטופלים מסתגלים לטיפול במהירות וללא תופעות לוואי משמעותיות. משך הטיפול הממוצע הנו משתנה ותלוי באדם, בגילו, ובחומרת ההפרעה. לרוב יש לטפל באופן רציף לאורך מספר חודשים, ובמקרים רבים ניתן אחר-כך להוריד מינונים ולטפל באופן נקודתי לפני ימי לימודים או אירועים אחרים הדורשים ריכוז (למשל תקופת מבחנים).

הדרך הנפוצה ביותר לטיפול ברפואת צמחים מקצועית היא באמצעות טינקטורות של צמחי מרפא. טינקטורה הנה מיצוי של הצמח באלכוהול ומים. דרך זו ממצה בצורה היעילה ביותר את החומרים הפעילים של הצמח.
ניתן גם לתת חליטות המותאמות למצב הספציפי של כל מטופל. חליטה הנה תערובת (או צמח בודד) של צמחים יבשים, והשימוש בה הוא דרך דרך שתיית תה. החליטות מהוות טיפול משלים לטיפול הצמחי הכולל, ובצורה זו אנו מנצלים בצורה אפקטיבית יותר את טעמי הצמחים למטרות הריפוי השונות.

ישנם צמחים רבים שמתאימים לטיפול ולתמיכה בילדים ובמבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז. בין הצמחים:

רוזמרין רפואי – משפר פעילות קוגניטיבית ועוזר בשיפור תהליכי למידה וחיזוק הזיכרון.

פשטה שרועה – מווסתת את זרימת הדם למוח ולכן אפקטיבית בסיוע לתהליכים קוגניטיביים כמו ריכוז וזיכרון, ובמקביל משפרת תהליכי עיכול וספיגה (קשיי ספיגה אופייניים לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז).

קמומיל – צמח מרגיע וממקד, מצוין לילדים עם הפרעות קשב, משפר תהליכי עיכול וספיגה. טעים וילדים אוהבים לשתות אותו כחליטה.

תה ירוק – משפר תהליכים קוגניטיביים, ממריץ ועוזר בריכוז.

ויטניה משכרת – צמח הודי שמחזק את כלל מערכות הגוף. בעל זיקה ספציפית לחיזוק מערכת העצבים ושיפור מצב הרוח.

מכיוון שהפרעות קשב וריכוז מתבטאות אחרת אצל כל ילד או מבוגר, חשוב לגשת למטפל מומחה בצמחי מרפא ולהתאים טיפול צמחי ספציפי על פי הסימפטומים של כל אחד.

המחברת: רוני לוין - הרבליסטית קלינית, מרצה במגמת לימודי הרבליסט קליני במכללת רידמן ובעלת קליניקה פרטית.