" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


הטיפול הרפלקסולוגי בנשים בהיריון

מאת עדי אסף

לימודי רפלקסולוגיה- טיפול בהיריון

במסגרת לימודי רפלקסולוגיה מתקדמים מתמחים הסטודנטים, בין יתר הנושאים,  גם בליווי תהליכי פריון והיריון. טיפולי רפלקסולוגיה עוזרים לאישה לכל אורך תקופת ההיריון ובכל התופעות הגופניות והרגשיות הכרורכות בו - החל מהבחילות ומהעייפות של החודשים הראשונים ועד לבצקות ולכאבי הגב של החודשים האחרונים המהולים לא פעם בחששות ובמתח מן הלידה הצפויה. רפלקסולוגיה תומכת בשינוי ההורמונאלי, הרגשי והמנטאלי שמביא אתו ההיריון.

תהליך ההיריון טומן בחובו תופעות רבות להן יש לרפלקסולוגיה מענה מוצלח. המחשבה הרווחת כי: "מסוכן לטפל בנשים בתחילת הריונן", הינה מחשבה מיושנת שעומד מאחוריה פחד וחוסר ידע. ההפך הוא הנכון, רפלקסולוגיה אינה מעודדת הפלה או גורמת לדימומים אלא תומכת בשינוי ההורמונאלי, הרגשי והמנטאלי שמביא איתו ההיריון.

אכן, היריון בשלושת החודשים הראשונים אינו יציב, הפלות טבעיות מתרחשות בפרק זמן זה. לגוף חוכמה משלו וכאשר עובר אינו מתפתח כשורה נוצרת הפסקה בהתפתחות ומתרחשת הפלה טבעית או יזומה.

בטרימסטר הראשון של ההיריון נשים חוות אי נוחות במערכת העיכול, כגון: בחילות, הקאות וצרבות. הסיבה הפיזיולוגית לכך היא שההורמונים, האסטרוגן והפרוגסטרון המופרשים בהיריון, אחראים על ריכוך הרקמות ועל הגנה של המערכת הקרדיווסקולארית. האסטרוגן גורם להרפיית השרירים וזה מביא גם להתרופפות שרירי השוער של הקיבה. בנוסף מתלוות תחושות של עייפות.

טיפולי רפלקסולוגיה קבועים מקלים רבות על תחושות הבחילה וההקאה, עד כדי היעלמותן ומקלים רבות על העייפות. הטיפול הרפלקסולוגי יתמקד במערכת העיכול, במיוחד באזור הוושט והקיבה עצמה. אנו מחזקים את התנועה הטבעית בגוף כלפי מטה (בזמן בחילה והקאה הגוף משנה את הכיוון כלפי מעלה). ניתן לעבוד בנמרצות מאזור הסרעפת כלפי מטה (לאזור מרכז העקב) לסחוט ברצועות של הזונים. אנו מחזקים ועוטפים בכפות הרגליים את אזור הרחם בו מתרחשת התפתחות העובר, פעולה זו עוזרת להכלה ולבנייה העתידית.

לעיתים קשורות הבחילה וההקאה לקושי של האישה לעכל רגשית את מצבה ההריוני. אין הדבר קשור בהכרח להיריון רצוי או לא רצוי אלא לתופעה טבעית שעלולה להתרחש בשל המצב החדש. ההפתעה של ההיריון ותהליך  הקבלה רגשית של המצב החדש, זהו תהליך עיכול הלוקח זמן.
העייפות הגדולה בטרימסטר הראשון דורשת מהאישה מנוחה ופסיביות שלעיתים לאישה יש קושי לקבל אותה. יש להבין שעובר שלם נוצר מצמד של תאים והתרחשות זו לוקחת הרבה אנרגיה מגופה של האישה.

בטרימסטר השני של ההיריון נשים עלולות לסבול מאנמיה. במקרים אלו נמליץ ביחד עם הטיפולים הרפלקסולוגים, על תזונה עשירה בברזל, כגון מולסה, ירקות עליים ופירות יבשים, וכן  על תוספת של ויטמין c העוזר בספיגת הברזל.

מצב נוסף אשר ממנו סובלות נשים רבות הוא העצירות או הטחורים. גם על כך יכולה להקל תזונה מתאימה, עשירה בסיבים ובשתייה. טיפולי הרפלקסולוגיה יתמקדו שוב במערכת העיכול ויעודדו את תנועת המעיים ואת חיזוק השרירים.

בטרימסטר השלישי של ההיריון נפוץ לפגוש בנשים הסובלות מבצקות בקרסוליים, בשוקיים או בידיים.
הסיבה הפיזיולוגית לכך היא שבזמן ההיריון כמות נוזלי הגוף גדלה והם נעים לאט יותר. נוזלי הלימפה שאמורים להוביל שאריות של פסולת מחוץ לגוף נתקעים במחזור דם איטי ויוצרים  בצקת. הרחם הגדלה מפעילה גם היא לחץ מוגבר ומקשה על פעילותן של הכליות המנקזות את הנוזלים. כמובן, חשוב לבדוק שהבצקת אינה מתפתחת לרעלת היריון.

הטיפול המומלץ ישלב הנעה של הגוף.  תנועה תשפר מאוד את המצב, ישיבה או עמידה ממושכת יחריפו אותו. אפשר להמליץ על הרמת רגליים במנוחה.

בטיפול הרפלקסולוגי נתרכז בהנעת הנוזלים מאזור הקרסול לכיוון הברך, נעלה מהצד הדורסלי של כף הרגל בתנועות סחיטה ועיסוי לאורך השוק עד הברך. נשמור על התנועה כלפי מעלה בלבד. ניתן לעסות במסלולי הזונים.
נשים מדווחות על שיפור מידי בבצקת אך נדרשים טיפולים קבועים כדי לשמר את המצב.

לעיתים ניתן לקשר בין הבצקת למצב הרגשי הנתון: הבצקת מופיעה בשלב בו ההיריון כבר מאוד מוחשי, הבטן נראית לכל ועולות שאלות ופחדים לגבי השינוי שעומד להתחולל בחיים, ("איזו מן אימא אהיה?") ופחדים מהלידה המתקרבת.

בטרימסטר השלישי נשים סובלות מכאבי גב ומכאבים בכפות הרגליים. מצב זה הינו תוצאה של העלייה במשקל. הטיפול המומלץ ישחרר את כל אזור השוק ויצור הגמשה ותנועה של כף הרגל. לכן כל ההנעות של כף הרגל, הגמשת הגידים והמפרקים. עבודה איטית ומתעכבת על עמוד השדרה לאורך שלושת המסלולים.

אין ספק שטיפולים קבועים במהלך ההיריון יוצרים זרימה טובה בגוף ומהווים הכנה טובה ללידה זורמת וקלה.

במסגרת לימודי רפלקסולוגיה מתקדמים אנו מתמקדים בתהליכי פריון ובליווי היריון, ולומדים לטפל בכל התופעות שהוזכרו עד כה. כמו בכל מסגרת של לימודי רפואה טבעית, גם במסגרת לימודי רפלקסולוגיה מתנהלת קליניקה פעילה שאליה מגיעות מטופלות "אמיתיות". בקליניקת המומחים של מכללת רידמן אנו מקבלים מטופלות רבות המדווחות על הקלה ועל שיפור במצבן.

המחברת: עדי אסף, מטפלת ברפלקסולוגיה ובטכניקות מגע שונות משנת 1991. מרצה לרפלקסולוגיה במכללת רידמן משנת 1997, לשעבר ראש מגמת לימודי רפלקסולוגיה של מכללת רידמן.