" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


האהוב שלי – שמן הלבנדר

מאת סלעית קיפר

ארומתרפיה- שמן הלבנדר

כשסלעית קיפר, נטורופתית ומורה ליוגה, פגשה את שמן הלבנדר במסגרת לימודי ארומתרפיה הוא נראה לה קטן, לא מושך וחסר משמעות. זאת ועוד- כאשר היא הריחה אותו הרגישה ממש לא נעים- ממש כמו ריח של שירותים… עם הזמן התפתח בין השניים רומן אמתי- ממש כמו סיפור אהבה בסרטים אמריקאיים, וכיום היא לא זזה לשום מקום בלעדיו.

הרומן בינינו התפתח ממש כמו סיפור אהבה בסרטים אמריקאיים… בפעם הראשונה שנתקלתי בו הוא נראה לי קטן, לא מושך, וגם לא ממש ייחסתי לו משמעות וחשיבות. מעבר לזה, כשהרחתי אותו הריח הרגיש לי ממש לא נעים, הזכיר לי ריח של שירותים…

אחרי הדייט הראשון, לא נפגשנו די הרבה זמן, לדעתי כמעט שנתיים, עד שהגעתי ללימודים. הייתי נתקלת בו ככה בין החברים, בכיתות מסוימות, ככל שנתקלתי בו יותר התחלתי יותר ויותר לתהות על קנקנו. אמרתי לעצמי שאם יש לו כל כך הרבה אוהדים, ולא סתם אוהדים, אנשים שאני מכירה ומעריכה, אולי יש בו משהו, בקטן הזה.

התחלתי לברר לגביו, לשאול שאלות,לנסות להכיר. שמעתי שהוא תמיד עוזר כשצריך, ממש אוהב לעזור בכוויות, עקיצות ,חתכים, כשקצת מדוכדכים הוא מגיע ומרומם את מצב הרוח, הוא תמיד יודע להרגיע, למרכז ולפתוח את הלב.

התחלתי ממש להעריך אותו. ככל ששאלתי יותר, הבנתי כמה הוא בעל יכולות מדהימות, סופר-סטאר, אין כמעט דבר שהוא לא יודע לעשות. אבל אותה פגישה ראשונה, עדיין הייתה חרוטה אצלי בזיכרון ובעיקר באף ולכן לא העזתי עדיין להתקרב אליו שוב, אבל משהו בלב התחיל להתרכך.
יום אחד, בשיעור, החלטתי לאזור אומץ, התקרבתי… ממש לאט… התקרבתי ואחזתי אותו בידי… הסתכלנו ככה בעיניים האחד של השנייה… לקחתי שאיפה עמוקה והרחתי… ופתאום – הריח לא היה נורא כל כך, יכול להיות שהריח היה טוב יותר כי הוא עבד על האיכות… אז הרחתי שוב.

מאז, היינו נפגשים כל יום. לאט לאט הרגשתי איך אני מתאהבת, נשבית בקסמיו, הריח שלו הפך להיות הדבר הכי טוב שהרחתי אי-פעם.  היכולות שלו והסגולות שלו גרמו לי להתאהב בו בכל מובן. התחלתי לקחת אותו אתי לכל מקום, להכיר אותו לחברים ולחברות שלי, הכנסתי אותו הביתה…
היום, אין מקום שהוא לא נמצא אצלי, אני לא פותחת את הבוקר בלי טיפה ממנו… אנחנו מתקיימים בזוגיות מופלאה, מדהימה, הוא תמיד שם כשאני צריכה, תמיד נחלץ לעזרתי, כן… הלבנדר שלי!

אז מהו הלבנדר?
הלבנדר הוא שמן ארומתרפי. המילה ארומתרפיה משמעה ריפוי בעזרת הריח. (ארומה= ניחוח, תרפיה = טיפול). בשיטת טיפול זו משתמשים בשמנים אתריים ובשמני בסיס העשויים מפרחים ארומטיים, צמחי מרפא, תבלינים ועצים. ארומתרפיה היא אחת משיטות הטיפול שאותן אני משלבת בטיפולים שאני מעניקה לאנשים שפונים אלי, על-ידי עיסוי עם שמנים מרפאים, משחות ושמנים שאני גם מוכרת.

אני חושבת שהלבדר הוא בהחלט הכוכב. הוא מתאים כמעט לכל מצב. אצלי הוא ממש עזרה ראשונה, הוא נמצא במטבח, כך שאם במקרה שאני חותכת את עצמי בטעות בזמן הכנת סלט אני מטפטפת ישר טיפה. הוא נמצא בכל תיק שאני הולכת אתו.
בכל בוקר, לפני שאני מתחילה את יום העבודה, אני מורחת טיפה אחת של לבנדר על הלב, וזה עושה את היום שלי לרגוע יותר, מפוקס יותר.

הנה כמה מתכונותיו הבולטות של הלבנדר:

1. חתכים – עוזר לעצור את הדם,לחטא ולאחות את החתך בצורה מהירה יותר.

2. כוויות – מרגיע, מחטא ומאחה את העור ללא צלקת.

3. חצ'קונים או פצעים אחרים עם מוגלה – עוזר לייבש את המוגלה.

4. הלבנדר הוא אנטי-דיכאוני, מרגיע ומשפר מצב רוח, ניתן לטפטף ממנו טיפה אחת על הכרית בלילה לפני השינה.

5. הוא אחד השמנים היחידים שמתאימים לתינוקות – אפשר להשתמש בו ללא חשש – אפשר לטפטף טיפה אחת באמבטיה של התינוק – ירגיע גירויים בעור, יעזור בשינה רגועה יותר.

אז ההמלצה שלי, אם עדיין לא רצתם לקנות את הלבנדר….רוצו עכשיו – שמן חובה בכל בית!


המחברת: 
 סלעית קיפר, נטורופתית ומורה ליוגה, מרצה בביה"ס ללימודי רפואה טבעית של מכללת רידמן.
כתובת האתר של סלעית:   http://www.saliteva.com
לקביעת טיפול ארומתרפי: סלעית קיפר, 0508272920