" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


מגמת לימודי רפלקסולוגיה ברידמן מובילה מחקר חדשני על טיפול בעצירות

מאת עדי אסף

לימודי רפלקסולוגיה- מחקר בנושא עצירות

תוצאות הביניים של מחקר הנערך בימים אלו בין כתלי ביה"ח שערי צדק במסגרתו מטפלים בוגרי מגמת לימודי רפלקסולוגיה בחולים הסובלים מעצירות כרונית, מראות כי אצל שליש מהחולים נעלמה העצירות ואצל שאר החולים חל שיפור ניכר. מסתבר שכאשר מעורבים מצבי מתח במצב העצירות יש לרפלקסולוגים יכולת להוריד משמעותית את רמת המתח הפיזי והרגשי וליצור שינוי  משמעותי במצב העצירות.

בעיית העצירות היא מהבעיות השכיחות ביותר באוכלוסייה וקיימים מקרים שבהם אין לרפואה המערבית מזור לסובלים ממנה. אלו הם המקרים שבהם אנחנו –  סטודנטים ובוגרי מגמת לימודי רפלקסולוגיה של מכללת רידמן, מטפלים במסגרת המחקר שיוצג במאמר זה.  בשנה שעברה התבצע מחקר קליני פורץ דרך חדשני וייחודי אשר ממשיך בימים אלו, בנושא השפעת הרפלקסולוגיה על מצבי עצירות כרונית. המחקר נערך בשיתוף פעולה של מכללת רידמן עם בית החולים שערי צדק בירושלים – מחלקת אינטרו-גסטרולוגיה בראשותו של ד"ר יוסף ליסי ומחלקת הרפואה המשלימה בניהולו של ד"ר מנחם אוברבאום- שני רופאים בכירים ובעלי שם עולמי. את צוות המתנדבים של מכללת רידמן מנחה עדי אסף, מרצה בכירה לרפלקסולוגיה במכללת רידמן ולשעבר מרכזת מגמת לימודי רפלקסולוגיה.

לאחרונה התכנס צוות המחקר למפגש בבית החולים שבו הציג ד"ר יוסף ליסי את תוצאות הביניים שהושגו עד כה ולפיהן לשליש מהחולים שהשתתפו במחקר נעלמה העצירות כליל, ומצבם של שני שליש הנוספים השתפר מאוד בכל הפרמטרים שנבדקו (הפחתה בכמות המשלשלים, הפחתה בעוצמת המשלשל, יציאות ספונטניות, הקלה במאמץ ביציאה, הפחתה בכאבי הבטן, ירידה בנפיחות הבטן ועוד…)

אחת המטופלות שהגיעה למחקר עם מצב עצירות קשה ועם סוכרת מאוד לא מאוזנת עברה מהדרום (המופגז בתקופת מבצע "עמוד ענן") לירושלים. רמת המתח שבה חיה הייתה עצומה ובגין כך מצבה הלך והתדרדר. תוך כדי הטיפולים מצבה הוטב, מצב הסוכרת שלה התאזן ובסיום המחקר מצב העצירות נעלם כליל וכן רמת המתח.
אחת המסקנות הייתה שכאשר מעורבים מצבי מתח במצב העצירות יש לנו, לרפלקסולוגים, יכולת להוריד משמעותית את רמת המתח הפיזי- הרגשי והמנטלי וליצור שינוי משמעותי במצב העצירות.

בנוסף העידו המטופלים שהמפגש האמפטי והתומך עם המתנדבים- המטפלים עזר להם בהחלמתם והביא לשיפור משמעותי במצבם. מעבר לשיפור במצב העצירות חוו המטופלים גם שיפור במצב הרוח, תחושת רוגע, ירידה ברמת המתח ביומיום, הפחתה בחרדה, שיפור באיכות השינה, שיפור בגמישות ובתנועתיות של הגוף ועוד…

הכיצד ניתן להסביר תוצאות פנומנאליות אלו? לא סתם מדברים על כך שיש לנו שני מוחות… איברי המעי והמוח הראשוני נוצרים בתקופת העוברות מאותה רקמת תאים. ככל שהעובר גדל, התאים עוברים תהליך של דיפרנציאציה ומקבלים תכונות וצורה שונה. חלקם הופכים למערכת העצבים המרכזית, המכונה המוח המרכזי, וחלקם הופכים למערכת העצבים האנטרית – שניתן לכנותה "מוח המעי" שלנו. שתי מערכות העצבים הללו פועלות בשיתוף פעולה ותוך איזון הדדי.

מצבה של מערכת העיכול שלנו משפיע באופן ישיר על ההרגשה הכללית שלנו. כאשר מערכת העיכול מדווחת למוח המרכזי שיש בעיה, הוא מתרגם אותה לתחושות רגשיות כמו מתח, חרדה וכדומה, ולהיפך – כאשר המוח המרכזי 'משדר' למערכת העיכול על בעיה, היא מתרגמת לתחושות פיזיות כמו כאבי בטן, עצירות, שלשול וכדומה. במהלך המחקר אנו בודקים טכניקות טיפוליות שונות ביניהן אלו המשלבות את מערכת העצבים ומערכת העיכול בדרכים שונות ומגוונת.

אם הנכם סטודנטים שנה ג' או בוגרי מגמת לימודי רפלקסולוגיה  – הרי שניתנת לכם ההזדמנות לקחת חלק במחקר חשוב זה – בימים אלו מתארגנת קבוצה נוספת של מטפלים המשתתפים במחקר וזה הזמן להצטרף. המחקר יערך כשבעה חודשים, שלושה חודשי טיפול ושלושה חודשי מעקב. הטיפולים מתקיימים בין כתלי המרכז הרפואי שערי צדק פעמיים בשבוע למשך שעת טיפול. המטופלים מקבלים גם הנחיה לטיפול עצמי בתקופה זו. המחקר יכלול כמה עשרות מטופלים בו נשווה את מצבם ההתחלתי למצבם בסיום הטיפולים ובסיום תקופת המעקב.

ההשתתפות במחקר תקנה לכם מיומנות טיפולית גבוהה בבעיות העיכול בכלל ובעצירות בפרט, וכן את ההזדמנות להשפיע על תפיסת הרפלקסולוגיה על-ידי הממסד הרפואי בארץ ובעולם. הרופאים השותפים במחקר הינם בעלי שם בעולם והם יפרסמו הצלחה זו ברבים. בנוסף תביא הצלחת מחקר זה להבנה בצורך של מטפל ברפלקסולוגיה כחלק מצוות מחלקת הגסטרו בבית החולים.

המחברת: עדי אסף, מטפלת ברפלקסולוגיה ובטכניקות מגע שונות משנת 1991. מרצה לרפלקסולוגיה במכללת רידמן משנת 1997, לשעבר ראש מגמת לימודי רפלקסולוגיה של מכללת רידמן.