" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


אל תסתכל בקנקן… פרחי באך לטיפול באקנה

מאת דיאנה לרנר

לימודי פרחי באך

פרחי באך הם בעלי יכולת מופלאה להקל על התופעות הרגשיות המתלוות לתופעת האקנה- שלעיתים הן לא פחות קשות מהבעיה הפיזית.  דווקא בגיל ההתבגרות, הגיל שבו הכי חשוב לנו בעולם איך אנחנו נראים -  מופיעים להם הפצעונים המעצבנים על הפנים – האקנה. דיאנה לרנר, נטורופתית ומומחית בפרחי באך, מסבירה לנו על התופעה והסיבות לה וכמובן – כיצד ניתן לטפל ולהקל.

דווקא בגיל ההתבגרות, הגיל שבו הכי חשוב לנו בעולם איך אנחנו נראים -  מופיעים להם הפצעונים המעצבנים על הפנים – האקנה. הביטוי "אל תסתכל בקנקנן אלא במה שיש בו" הוא אולי נכון וחכם, אך עבור נערים ונערות בגיל ההתבגרות הוא פחות רלבנטי. המתבגרים עוברים תהליכים פיזיים ונפשיים אינטנסיביים, רמת ההורמונים שלהם עולה, התשוקה המינית שלהם גוברת והם עסוקים ללא הרף במראה החיצוני שלהם. דווקא בתקופה רגישה זו סובלים בני הנוער מהאקנה-  דלקת של בלוטות החלב ושל זקיקי השערות, המזוהה במיוחד עם גברים. האקנה מופיע בעיקר בגיל ההתבגרות כאשר רמות ההורמונים עולה ומייצרת כמויות גדולות של חלב, אשר חוסמות את הנקבוביות וגורמות לפצעונים ( המכונים "חצ'קונים") ולנקודות שחורות. לרוב נמצא האקנה על הפנים ועל הגב. במקרים קשים יכול האקנה לגרום לצלקות קשות ולא לעבור עד לסביבות גיל שלושים.

ברמה הפיזיולוגית קיימות שלוש שיטות לטיפול באקנה:

• שמירה על עור פנים נקי
• שינוי הרגלי תזונה
• נטילת תרופות מרשם

התופעות הפסיכולוגיות של האקנה יכולות להיות משמעותיות הרבה יותר מהתופעות הפיזיולוגיות. תמציות פרחי באך אידיאליות לטפל במצבים הרגשיים המלווים את התופעה: בושה, ייאוש, תסכול, ירידה בביטחון העצמי וכו'.  וכמו תמיד, במסגרת יחסי הגומלין בין הגוף והנפש: שיפור המצב הרגשי תורם לתחושת האמון של המתבגרים בהצלחת הטיפול ומכאן גם להחלמה פיזית מהירה יותר.

להלן תמציות פרחי באך שיכולות לעזור במיוחד:

CRAB APPLE בלקיחה פנימית תעזור להתמודד עם רגשות של גועל עצמי ודחייה עצמית. לשמירה על עור פנים נקי מומלץ לעשות שטיפות של המקום הנגוע: לשים שתי טיפות על כף מים, לטבול צמר גפן ולנקות את המקומות הנגועים. רצוי לחזור על הפעולה כמה פעמים ביום.

LARCH לחיזוק הביטחון העצמי.

GORSE להתמודדות עם תחושת ייאוש.

MIMULUS להתמודדות עם הפחד שאולי המצב יחמיר, פחד מלעג, פחד ללכת לאירועים חברתיים וכו'.

WILLOW להתמודדות עם תחושת מרירות ורחמים עצמיים.

IMPATIENS תעזור להתמודד עם תחושת תסכול אם תהליך הריפוי איטי מדי.

AGRIMONY תעזור לאלו שכלפי חוץ מחייכים וצוחקים על מצבם, אך בפנים חשים סבל רב.

WILD ROSE כאשר המתבגר נכנס מרים ידיים, מוותר, ונהיה אפאטי כלפי מצבו: "גם ככה המצב של האקנה לא ישתפר, אז למה לי לטרוח ולשטוף את הפנים או לשנות הרגלי תזונה?!"

מתח נפשי, סטרס וחרדה יכולים להחמיר את מצב האקנה, לכן רצוי לעשות את המקסימום להפחתת דאגות ופחדים. WHITE CHESTNUT היא תמצית פרחי באך המתאימה להתמודדות עם מחשבות טורדניות ודאגות מתמשכות.

IMPATIENS ו-VERVAIN יכולה לעזור לאלו שנוטים להלחיץ את עצמם, כל אחד בדרך שלו.

MIMULUS ו-ASPEN הינן תמציות פרחי באך המתאימות לטיפול בפחדים ובחרדות. הראשונה מתאימה כאשר אפשר להצביע על הפחד, והשנייה מתאימה כאשר הפחד והחרדה אינם מוגדרים.

המחברת: דיאנה לרנר, נטורופתית .N.D ומומחית פרחי באך www.facebook.com/dianaBFRP. אסיסטנטית בקליניקת הנטורופתיה של מכללת רידמן.