" והיה פריו למאכל ועלהו לתרופה", יחזקאל, (מז, יב)

רפואה טבעית1

"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך", היפוקרטס

רפואה טבעית2

רפואה טבעית3

"העיניים משקפות את מצבו של הגוף", היפוקרטס

רפואה טבעית4

"קודם המילה, אח"כ הצמח ובסוף הסכין", היפוקרטס

רפואה טבעית5


אירידולוגיה – אבחון דרך קשתית העין

מאת יעל שדר

IMG_4072

אירידולוגיה (אירידיולוגיה) – תורת קשתית העין – היא תחום עתיק יומין ומסקרן. אירידולוגיה מהווה כלי נפלא שסורק את כל הגוף, היא אינה פולשנית או כואבת ונותנת מענה לחיבור בין גוף ונפש דרך הפן הרגשי של האדם. מהי אירידולוגיה, כיצד התפתחה, מה  בדיוק ניתן לאבחן בעזרתה וכיצד נעשה האבחון? האירידולוגית יעל שדר מגלה לנו את סודות המקצוע.

אירידולוגיה (אירידיולוגיה) – תורת קשתית העין – היא תחום עתיק יומין ומסקרן. חכמינו ז"ל נהגו לומר: "העיניים ראי הנפש" ואכן ניתן לבחון את נפש האדם ואת גופו
דרך העיניים, היות והן משקפות את תוכו.
המצרים הקדמונים התבוננו בעיניים כדי לאבחן בעיות פיסיות, ובהתאם לטפל באדם. במהלך השנים התפתחה תורה מיוחדת לאבחון דרך קשתית העין ונקראה: אירידולוגיה (או אירידיולוגיה). שמה נגזר מ"איריס" = קשתית העין=גלגל העין=החלק הצבעוני של העין.

אירידולוגיה וסיפורו המדהים של הינשוף, או: כיצד התפתחה האירידולוגיה?
בשנת 1860 מצא רופא בשם ד"ר ואן וצקלי  ינשוף שכנפו הימנית נשברה. כשהתקרב אליו, הוא שם לב לנקודה שחורה בקשתית עינו הימנית של הינשוף.
הוא החליט לטפל בכנף הינשוף ובמהלך חודשי הריפוי נוצרו סיבים לבנים סביב הנקודה בקשתית עין הינשוף. בעקבות אותה תגלית, החל הרופא להתבונן בעיניהם של המטופלים שהגיעו אליו לקליניקה ובהתאם לתלונות שהם הציגו הוא מצא קשר בין מצב הרקמות בגוף האדם לבין מה שנצפה דרך הקשתית. מתוך תצפיות אלו יצר ד"ר וצקלי  את המפה האירידולוגית הבנויה כצורה של קשתית עין עגולה ובתוכה ממוקמים כל איברי הגוף.

קשתית העין בנויה מסיבי כלי דם ומסיבים עצביים מהמוח, ועפ"י האירידולוגיה היא מכילה מפה של כל האיברים והמערכות בגוף. לכל איבר ולכל מערכת יש מיקום משלהם על גבי מפת הקשתית. כאשר נצפה סימן שנוצר על גבי הקשתית הוא בעצם מעיד על בעיה או קונפליקט שהתהווה אצל האדם מתוך התנהלות מסוימת  בחיים שלו: או מתוך דפוס התנהגות מסוים שגרם לאיבר או למערכת לצאת מאיזון, או תאונה כלשהי שעבר ואותו איבר מסוים נפגע.
הקשתית, אם כך, מהווה מעין תעודת זהות להשתקפות האיברים כפי שהם מזוהים על-ידי המוח וכך עוזרת האירידולוגיה לאתר ממצאים בגוף ובנפש.

מה ניתן לאבחן בעזרת אירידולוגיה?

• איתור מוקדם של נטיות גופניות תורשתיות, כגון: לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, סוכרת ועוד – כדי למנוע מחלות או בעיות מבעוד מועד.

• איתור המקור לסימפטומים שלא נמצא להן פתרון: כאבי בטן, כאבי ראש, עייפות, אלרגיות, נדודי שינה, סחרחורות וכדומה.

• איתור חסרים בגוף או רעלים – קנדידה, טפילים במעיים, ויטמין B12, ברזל, בעיות תזונתיות ועוד.

• אבחון אישיותי – מבנה אישיות, מתח או רוגע בחיים, דפוסי חשיבה והרגלים, חסימות רגשיות ועוד.‏

כיצד מתבצע האבחון האירידולוגי?
האבחון מתבצע בעזרת פנס וזכוכית מגדלת.

1. בשלב הראשון  רושם המאבחן את הסימנים שנצפו בקשתית: צבע, גוון, מארג סיבים, מיקום הסימנים ומשמעותם.
2. בשלב השני מנתח האירידולוג  את הממצאים ומפענח את הסימנים בעזרת מפת קשתית העין ומאתר בעיות רפואיות פיסיות אם ישנן, חסימות רגשיות, בעיות תזונתיות.
3. בשלב השלישי מתקיימת שיחה מעמיקה עם המטופל ובו מתורגמים לו כל הסימנים והמשמעויות שלהם בהיבט הפיסי והרגשי, ההתנהלות שלו בחיים, יחסים בינאישיים וכו', ובהתאם הוא מקבל הכוונה, ייעוץ והמלצות לטיפול.
תיאור מקרי קליניקה:
מקרה 1: חיילת בת 19 הגיעה אליי לאבחון אירידולוגי, לאחר שעברה בדיקות קונבנציונליות ולא נמצאו הסיבות לתסמינים רבים שסבלה מהם: עייפות יומיומית שמעיקה עליה, מונעת ממנה לתפקד בעבודה, מצבי רוח משתנים, עצבנות וחוסר חשק לעשייה, מחזור וסת לא סדיר ופצעים בפנים.
באבחון איתרתי קנדידה (פטריית שמרים) בעקבות תזונה לקויה עמוסה במתוקים ובמוצרי קמח לבן. הפניתי אותה לייעוץ נטורופתי שבעקבותיו חזרה אליה האנרגיה לגוף, נעלמו הפצעים בפנים, מצב רוחה השתפר פלאים ומאז היא מתנהלת בכיף בחייה.

מקרה 2 : אישה כבת 55 הגיעה אליי לאבחון אירידולוגי. בקשתית עיניה איתרתי חשד לבקע סרעפתי. כשתשאלתי אותה הסתבר שהיא סובלת מכאבים באזור הסרעפת כבר שנתיים וכי היא הופנתה לצנתור לב שיצא תקין. בעקבות האבחון שלי הפניתי אותה לרופא גסטרו (מערכת העיכול) ולבדיקת גסטרוסקופיה ואכן אותר בקע סרעפתי ודלקת בוושט והיא טופלה בהתאם.

לסיכום, לכל אדם נכון לחיות את חייו עפ"י ספר ההדרכה האישי שלו על מנת שיוכל לחיות באיכות חיים טובה ובמימוש עצמי ולאירידולוגיה יש את המפתח למפת הדרכים הזו. אירידולוגיה מהווה כלי נפלא שסורק את כל הגוף, היא אינה פולשנית או כואבת ונותנת מענה לחיבור בין גוף ונפש דרך הפן הרגשי של האדם.

המחברת: יעל שדר, אירידיולוגית, מטפלת דמיון מודרך ו- NLP, בעלת הקליניקה: לראות את השינוי דרך העיניים שלך. בוגרת מכללת רידמן- בי"הס ללימודי רפואה טבעית.